Tulemas koolitus: 05.10.2023 - Tallinn – Sügiskonverents 2023 Registreeri / loe lähemalt

Septembri MaksuMaksja valmistub euro tulekuks

Septembri MaksuMaksja valmistub euro tulekuks

Rubriik: EML

Sügis on kätte jõudnud, talv ja ka euro tulek ei ole ka enam mägede taga. Värske MaksuMaksja keskendubki sellele, mida tasuks meelde tuletada või meeles pidada seoses eurole üleminekuga.

EML juhatuse liige Lasse Lehis tutvustab euro kasutuselevõtu õiguslikku raamistikku ning raamatupidamisarvestuse aspekte, muudatusi maksuarvestuses tutvustab oma artiklis EML jurist Gaily Kuusik. Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Siim Raie räägib koja läbiviidavast ausa hinnastamise kampaaniast. Kuna viimases ringis euro kasutusele võtnud riikides on laiema avalikkuse tajutud inflatsioon ületanud reaalse, statistilise hinnatõusu, on vaja teritada tarbijate tähelepanu ja tekitada sellega avalikkuse kontrolli turul toimuvale.

EML juhatuse liige Erki Uustalu analüüsib õiguskantsleri hinnangut residendi ja mitteresidendi erineva maksustamise kohta omandireformi käigus saadud maa võõrandamisest saadud kasu osas. Autor selgitab, et Euroopa õigus kaitseb mitteresidenti võimaliku maksundusliku diskrimineerimise eest paremini kui Eesti põhiseadus. EML juhatuse liige Lasse Lehis tutvustab hiljutist kohtuvaidlust, mis oli jätkuks ühele varasemale kohtuvaidlusele ja puudutab küsimus, kas kohtuvõidu korral maksuhaldurilt saadud intress on füüsilise isiku jaoks maksustatav tulu. Pangahoiuselt saadud intress on maksuvaba, kuid maksuintressi kohta ei maini seadus midagi.

Kohus leidis, et tegemist on siiski maksustatava tuluga ning asjaolu, et väljamakse on saadud riigilt ning kompensatsioonina riigiasutuse õigusvastase tegevuse eest, ei anna iseenesest veel põhjust seda tulu tulumaksuga mitte maksustada. Samuti viib Lasse Lehis lugejad kurssi ootamatu sündmuste käiguga müügimaksu vallas, mis lõppes sellega, et müügimaksu kehtetuks tunnistava seaduse jõustumine on edasi lükatud 2012. aasta algusesse. Samas on tasapisi hakanud kogunema müügimaksu tagasinõudmise taotlusi.

Advokaadibüroo Bachmann & Partnerid jurist Robert Sarv ning EML vanemjurist Martin Huberg kirjutavad tasemekoolituse kulude katmise maksustamisest koolituskulude hüvitamise kokkuleppe korral. Sisuliselt ainus otsustuskriteerium koolituskulude hüvitamise maksustamise seisukohalt saab olla koolituse sisu ja selle vajaduse hindamine ettevõtluse seisukohalt. Kui uue haridustaseme või kraadi omandamisega ei kaasne märgatavat muudatust tööandja äritegevuses, on õpingute finantseerimise näol tegemist erisoodustusega. Lisaks annab MaksuMaksja lugejatele ülevaate riigi raamatupidamisest Riigikontrolli tehtud auditi ja tähelepanekute põhjal.

MaksuMaksja peatoimetaja Margit Berko telefon 626 4196, 53035 007 margit@maksumaksjad.ee