iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Seadusemuudatus päästab ka väikeinvestorid tulumaksust

Seadusemuudatus päästab ka väikeinvestorid tulumaksust

Rubriik: Postimees

Hindrek Riikoja kirjutab Postimehes, et rahandusminister Ivari Padar viib tänasele valitsuse kabinetiistungile kava, mis võrdsustab eraisikutest investorid firmadega ning päästab nad pidevast tulumaksu tasumisest.

Praeguse korra järgi tasuvad ettevõtted tulumaksu alles siis, kui kasum reaalselt omanikele välja makstakse. Eraisikutel tuleb aga tulumaksu maksta igalt investeeringult, mis on kasumiga maha müüdud. See, kas teenitud raha investeeritakse uuesti või kulutatakse lihtsalt ära, maksustamisel mingit rolli ei mängi. Padari ettepanekute järgi investeeriksid eraisikud edaspidi läbi investeerimiskontode, kus saab hoida nii väärtpabereid, fondiosakuid kui raha, mida investeerimiseks kasutatakse.

Tulumaksu tuleks maksta vaid nendelt summadelt, mis investeerimiskontolt välja võetakse. Seda muidugi juhul, kui vahepeal on kasumit teenitud. Tõenäoliselt võiks uus kord hakata kehtima 2009. aastast, sest tuleva aasta alguseks ei jõutaks kõigi vajalike toimingutega valmis ning keset maksuaastat ei ole mõtet sellist muudatust ellu viia.

Kuigi uus eelnõu ei ole veel lõplikult valmis, on sotsiaaldemokraadist Padaril koalitsioonipartnerite heakskiit olemas. Reformierakondlasest riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Jürgen Ligi sõnul oleks nende hinnangul võinud kehtestada ka näiteks 90-päevase perioodi, millal ühtede aktsiate või osakute müügist saadav raha tuleks uuesti investeerida. Partnerid on nõus Rahandusministeerium seda aga vajalikuks ei pidanud ja Ligi sõnul ei hakata seda ka väga rangelt nõudma. «Praegune rahandusministeeriumi kava tundub muidu olevat mõistlik ettepanek,» märkis ta.

Isamaa ja Res Publica Liidu eestseisuse liikme Taavi Veskimägi kinnitusel on ettepanekul olemas ka nende heakskiit, sest sellise muudatuse vajalikkusest on räägitud juba ammu. Veskimäe hinnangul võiks tulevikus seadusega minna veelgi kaugemale – nii võiks tema nägemusel olla mõne aja pärast inimestel võimalus kanda investeerimiskontole ka osa oma palgast, mida maksustataks samuti alles siis, kui see kontolt tegelikult välja võetakse. «See aitaks reaalselt suurendada inimeste säästmist ja investeerimist, mille abil oma tulevikku kindlustada,» rääkis ta. «Küll aga ei pea me õigeks raha uuesti investeerimisele tähtaja kehtestamist, sest siis ei saaks paigutada raha majanduslikust põhjendatusest lähtudes.» Loe täpsemalt: http://www.postimees.ee/050707/esileht/majandus/270497.php Loe ka Postimehe juhtkirja: „Lõpp diskrimineerimisele!“: http://www.postimees.ee/050707/esileht/arvamus/270482.php Ka EML on järjekindlalt toetanud investeeringute tulumaksustamise muudatuste sisseviimise vajalikkuse ideed.

Vt „Eesti Maksumaksjate Liidu ettepanekud erakondadele maksupoliitika küsimustes“: Vt „Ettepanekud tulumaksuseaduse muutmise eelnõu (863 SE) kohta

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus