iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Rootsis peagi üks vildakas maks vähem

Rootsis peagi üks vildakas maks vähem

Rubriik: Äripäev

Sirje Rank kirjutab Äripäevas, et Rootsi ettevõtjad rõõmustavad varamaksu kaotamise üle, mida on aastaid süüdistatud kui kapitali pagemise põhjust ning investeerimistegevuse moonutajat.

Rootsi maksuameti andmeil on rikkad rootslased eesotsas IKEA asutaja Ingvar Kampradiga välismaale viinud vähemalt 500 miljardit Rootsi krooni. Mõnede arvamuste järgi isegi kaks korda rohkem. Nordea panga hinnangul pageb igal aastal maksude eest piiri taha 30-40 miljardit Rootsi krooni, millest nüüd vähemalt osa peaks riiki jääma. Maksuamnestiat rahandusminister Anders Borg siiski ei luba.

Varamaksule on ette heidetud, et see moonutab investeerimisotsuseid, suunates kapitali ebaproduktiivsetesse investeeringutesse, nagu antiikesemed ja kunstiteosed. Need on varamaksust vabad. Kodu- ja välismaised firmad ning suured ja väikesed börsifirmad olid erinevalt maksustatud, seadus ise aga sedavõrd auguline, et rikkaimad maksust kergesti mööda said. Vähem jõukad pidid aga elumaja müüki panema, et maksu ära maksta.

Suur hulk Rootsi kapitali on praegu majanduses rakendamata välismaa pangakontodel või investeeritud teistesse riikidesse. Rootsi otseinvesteeringud välismaale moodustavad 55% SKPst, võrreldes 40%ga, mis on ELi keskmine. Selline kapitali väljavool on omane pigem Lähis-Ida naftariikidele. OECD riikidest kehtib varamaks praegu vaid Rootsis, Norras, Prantsusmaal, Šveitsis ja Hispaanias.

Norra valitsusel varamaksu kaotamise plaani pole. Loe täpsemalt: http://www.aripaev.ee/3540/uud_uudidx_354006.html

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus