Kadri Paas kirjutab Äripäevas, et käibemaksu äkiline tõstmine tähendab ettevõtjatele miljoneid kroone üle- ja lisatunnitöö kinnimaksmist, sadade tuhandete kroonide eest uute hinnasiltide ning kleebiste tellimist. Pärast seda, kui parlament oli eelmise nädala neljapäeval riigi üht olulisemat maksu kergitanud, jäi ettevõtjatel raamatupidamissüsteemidesse maksumuudatuse sisseviimiseks aega kõigest kuus (!) tööpäeva.
Maksukonsultant Lasse Lehise näpunäited*Kui kauba või teenuse eest laekub ettemaks enne 1. juulit, siis see osa hinnast maksustatakse 18% määras, hiljem pärast kauba kättesaamist makstav osa maksustatakse 20% määras. *Kreeditarve tegemisel tuleb rakendada sama maksumäära, mis on krediteeritaval arvel.
See tähendab, et käibedeklaratsiooni vormile tuleb lisada uus rida 18% määras käibe vähendamise kohta. *Kindlasti tekib probleeme ka FIEdel, kes kasutavad kassapõhist käibemaksuarvestust. Kui juunis 18% käibemaksuga kirjutatud arve laekub juulis, peab FIE maksma samalt summalt juba 20% käibemaksu. Selle jaoks oleks olnud vaja seadusesse täiendavat rakendussätet.
*See, kas ja kuidas saab juba kokku lepitud hinda muuta, sõltub lepingu tingimustest ja poolte kokkuleppest. Võimalik, et isegi kui müüjal on õigus hinda tõsta, loobub ostja siiski tehingust. Kui hind on kokku lepitud lõppsummana, mis sisaldab käibemaksu, võib juhtuda, et käibemaksu tõusu peab katma müüja oma kasumist. *Edaspidi tuleks kõikides lepingutes alati märkida, et maksumäärade muutumise korral on müüjal õigus ühepoolselt vastavalt hinda muuta.
Tarbijakaitse seisukohast jääb sel juhul küsimus, kas tarbijal on õigus leping enne tähtaega üles öelda. Loe täpsemalt: http://www.ap3.ee/Default2.aspx?ArticleID=8b64fd38-9cf2-4553-89dd-6176e5717963&open=secLoe samal teemal ka Äripäeva juhtkirja: Uus riigiteenus: maks kohe kätte!