Tulemas koolitus: 05.10.2023 - Tallinn – Sügiskonverents 2023 Registreeri / loe lähemalt

Riik lubab pensionifondide tasusid kärpida

Riik lubab pensionifondide tasusid kärpida

Rubriik: Postimees

Andrus Karnau kirjutab Postimehes, et pensioniseaduse eelnõu kärbib teise samba fondide tasusid, samas võivad pensione maksma hakkavad kindlustusseltsid võtta vanurite rahalt suvalisi teenustasusid.

Rahandusministeeriumi asekantsler Veiko Tali, miks inimene pensioniikka jõudes ei võiks elu jooksul teise sambasse kogutu sularahana välja võtta ja ise otsustada, kas summa investeerida või ära kulutada? Maailmas on pensionisüsteeme, kus raha võib välja võtta või kasutada seda eluasemelaenu tagasimakseks. Enamik pensionikindlustustest lähtub aga sellest, et inimene elab kauem, kui arvab, ja võib elu lõpus langeda vaesusriski. Peaksime tagama, et inimene saab elu lõpuni mingi summa. Mitte tegema nii, et ta saab raha ühekorraga kätte ning pärast on vaene ja tuleb riigilt juurde küsima.

Nii esimese kui ka teise pensionisamba mõtteks on tagada talutav sissetuleku miinimum kõigile surmani. Kas samast loogikast lähtub ka rahandusministeeriumi soov piirata pensioniosakute pärimist? Kohustuslikke pensionisüsteeme tehakse mõttega, et tagada sissetulek vanaduspõlves. Sellega on põhjendatud ka pärimise piiramine. Aga me ei saa oluliselt muuta vabatahtlikult liitunute tingimusi.

Kõik õigused, mis puudutavad vabatahtlikult liitunuid, jäävad kehtima. Loe täpsemalt: http://www.postimees.ee/160608/esileht/majandus/336935.php Tutvu seaduseelnõuga siit.