iconJuurdepääsetavus
Koolituse salvestus - Uued maksud tulekul – maksud ja raamatupidamine aastal 2025 Soovin ligipääsu

Riik laskis endale piletitega laubret teha

Riik laskis endale piletitega laubret teha

Kopeeri viide

05.07.2006 Äripäeva juhtkirjas arutletakse kas on vahet mõne kutselise teatri suvisel vodevillil või rokikontserdil? Muidugi - vodevill kui "tõsine" kunst on soodusmaksustatud viieprotsendise käibemaksuga, samas kui rokikontsert läheb kergemuusika alla ja nende piletite pealt nõuab riik 18 protsenti käibemaksu. Ehk siis täie rauaga.

Äripäeva meelest peaks näitused, teater, kino, kontserdid, diskod, ööklubid, vabaõhulavastused, spordiüritused, kõikvõimalikud summerid - sõnaga, meelelahutus olenemata vormist - olema ühesuguse 18protsendise käibemaksu all. Põhjendame.

Meelelahutusärimees Lauri Laubre sai lõpliku kohtuvõidu käibemaksujuhtumis, kus tal, olgem ausad, lihtsalt vedas. Mitte et õigus tema poolel oleks olnud, vaid prokurör eksis paragrahviga. Laubre võitis, riik ehk maksumaksja paraku kaotas - ja mitte just vähe, üle 12 miljoni krooni. Jutt käis ka Laubrele kuuluva ööklubi piletitest, millelt Laubre ei maksnud käibemaksu nii, nagu eranditega seaduse mõte oli ja on.

Kuid erandite olemasolu kohtuprotsessis otsustavaks saigi: kui käibemaks laiemalt võttes kultuuriüritustele oleks ühtlane, poleks niisugust apsakat juhtuda saanud. Teiseks, praeguse käibemaksuseaduse redaktsiooni järgi saavad viieprotsendise soodustulumaksu need meelelahutajad ja -jahutajad, kes niigi osaliselt eelarvelise toetusraha peal elavad. Täpsemalt loe: http://www.aripaev.ee/3272/arv_juhtkiri.html