iconJuurdepääsetavus
EML sügiskonverents: maksutõusu eri Maksud ja raamatupidamine aastal 2025 Registreeri / loe lähemalt

Riik kiusab väikeinvestoreid

Riik kiusab väikeinvestoreid

Kopeeri viide

Raivo Sormunen kirjutab Äripäeva arvamusküljel, et väikeinvestori elu ei muutu lihtsamaks ja pikaajalise säästmise propageerimine pole riigi jaoks isegi mitte sekundaarne probleem. Need olid mu kõige viisakamad mõtted, kui ma olin tutvunud rahandusministeeriumi ette valmistatud uue tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõuga.

Eraisikute väärtpaberiinvesteeringutest teenitud kasumi maksustamine jätkub ja pakutud investeerimiskontode süsteem jätab endiselt paremad võimalused suurema rahakotiga ettevõtlikele inimestele, kes teevad väärtpaberitehinguid oma firmade kontode alt. Eraisikute ja juriidiliste isikute ebavõrdne kohtlemine tõusis päevakorda 2005. aasta kevadel, mil Swedbank Hansapanga väikeaktsionäridelt aktsiaid kokku ostis.

Panga eraisikust investorid teenisid ligi kaks miljardit krooni kasumit, mille pealt aastapäevad tagasi veerand maksuametile loovutati. Samal ajal liigutasid paljud suurinvestorid (sh mitmed Hansapanga asutajad) aktsiaid enne müügitehingut tegemist firmade kontodele, et lükata tulumaks määramata ajaks edasi. Tarbimishullust põdevas Eestis peab kõikide võimalike vahenditega säästmist ja investeerimist soosima. Kui juba praegu tuleb iga pensionäri kohta Eestis kõigest 1,8 tööealist elanikku, siis demograafilised prognoosid (sh nt ÜRO, USA rahvaloendusteenistuse raportid) näitavad, et olukord läheb kõvasti hullemaks.

Eestlaste rahvaarvuks on 2050. aastaks prognoositud alla miljoni ning elanikkonna keskmine vanus rühib kiirelt ülespoole. Tulevaste pensionäride rahulolu sõltub tugevalt sellest, kuivõrd palju on elu jooksul suudetud vara kõrvale panna. Tarbimisühiskonnast on inimesi väga raske välja kiskuda.

Eestlane ei saa ju naabrimehest nigelamat autot, maja ja reise lubada. Sestap peab valitsus olema säästmise propageerimisel võimalikult radikaalne. Reformierakonna eestvedamisel loodud investeerimiskontode süsteem on rabe iga nurga alt. Esiteks ei päästa see erainvestoreid väärtpaberite pealt teenitud kasu maksustamisest.

Kasumit ei maksustata küll kohe. Tulumaksukohustus lükatakse niivõrd kaugele, mil teenitud kasum investeerimiskontolt välja võetakse. Väike pluss on siis see, et lühiajalises perspektiivis tulumaksumäär alaneb (18 protsendini 2018. aastaks) Kuid loomulikult ei luba sulle keegi, et selline tulumaks kehtib ka siis, kui sa kunagi oma investeeritud kasumit tarbima hakkad.

Loe täpsemalt: http://www.aripaev.ee/3803/arv_kolumn_uus_380301.html Loe ka: „EML: Avalikustati tulumaksuseaduse muutmise seaduste eelnõud