iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Riigikohus lahendas käibemaksuküsimuse maksumaksja kasuks

Riigikohus lahendas käibemaksuküsimuse maksumaksja kasuks

Rubriik: EML

10. aprillil 2007.a andis Riigikohtu tsiviilkolleegium kohtumääruse nr 3-2-1-37-07 asjas, mis puudutab riigilõivu suurust kinnistusraamatu kande tegemisel. Vaidlus kinnistusregistriga sai alguse sellest, et ostja tasus kande tegemise eest riigilõivu ilma käibemaksuta kinnisasja ostuhinnalt. Kohaliku kinnistusosakonna kohtunikuabi aga kohustas ostjat tasuma kande tegemise eest riigilõivu kinnisasja ostuhinnalt koos käibemaksuga.

Kohtunikuabi põhjendas oma seisukohta viitega riigilõivuseadusele (RLS) - RLS ei näe ette, et kinnistamisel tuleks tehinguväärtuseks lugeda käibemaksuta ostuhind.

Ostja tasus juurdenõutud riigilõivu ning esitas kohtunikuabi kandemääruse peale määruskaebuse, milles palus kandemäärus tühistada. Kohtunikuabi ega kohtunik määruskaebust ei rahuldanud ja asi edastati Viru Ringkonnakohtule, kes samuti jättis kaebuse rahuldamata. Riigikohtu tsiviilkolleegium aga asus asja läbi vaadates teistsugusele seisukohale. Kolleegiumi arvates ei sätesta RLS selgelt, kas tehinguväärtuse arvutamisel tuleb lähtuda summast koos käibemaksuga või ilma käibemaksuta.

Seetõttu märkis kolleegium, et "riigilõivuseadust, mis paneb isikutele teatud lõivustatavate toimingute tegemise korral peale avalik-õigusliku rahalise kohustuse, tuleb kahtluse korral tõlgendada kohustatud isikute kasuks. Seega ei ole õige järeldada, et isikutel on kohustus omaniku kande eest tasuda riigilõivu lähtuvalt koos käibemaksuga näidatud summast". Riigikohus nõustus ostja väitega, et kui seadusandja soov oleks riigilõivustada käibemaksuga tehinguväärtus, tulnuks selline kohustus seaduses selgelt sätestada. Antud Riigikohtu lahend võib puudutada paljusid maksumaksjaid, kes leiavad eeltoodu valguses, et nad on tasunud riigilõivu ettenähtust rohkem.

Seadus võimaldab enammakstud lõivu riigilt tagasi küsida. Tagastusnõude esitamiseks on aega kaks aastat selle aasta lõpust, millal riigilõiv tasuti. Loe täpsemalt: http://www.nc.ee/?id=11&tekst=RK/3-2-1-37-07 Äripäeva artikkel samal teemal: http://www.aripaev.ee/3564/rubr_artiklid_356410.html

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksumaksja koolitused:
Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024

Raamatupidamise aastaaruanne majanduslanguse ajal: kuidas kajastada raamatupidamiskohustuslase “head” või “halba” finantsseisundit, millistele asjaoludele peaks pöörama rohkem tähelepanu. Räägime ka raamatupidaja vastutusest.

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027, nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Registreeri / loe lähemalt
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus