iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

RAUL EAMETS – Kodulaen ei ole sama, mis riigivõlg

RAUL EAMETS – Kodulaen ei ole sama, mis riigivõlg

Rubriik: Postimees
  • Üksikisik võib minna pankrotti, riigiga on keerulisem.
  • Pangad küsivad laenajalt tagatisi.
  • Riik ei võta laenu niisama.

Sageli võrreldakse riigi eelarvet pere eelarvega. See võrdlus on lihtne ja loogiline, kõik saavad aru, et võlg on võõra oma ning laenuleib ja pirrutuli ei kesta kaua. Seega, igasugune laenamine on halb. Punkt. Kas see ikka on nii ja kas saab samastada perepea laenuvõtmist Eesti riigi laenuvõtmisega? Mina väidan, et ei saa. Miks?

Esiteks, kui pereisa on pangale võlgu 200 000 eurot, mis on võetud kinnisvara tagatisel, siis makseraskustesse sattudes tekib inimesel tõsine probleem. Ta peab välja kolima ja tema kodu pannakse müüki. Halvimal juhul kuulutatakse välja üksikisiku pankrot. Kannatajaks jääb alati kodanik. Pangad teavad väga hästi, et keegi ei ela igavesti ja enne inimese siit ilmast lahkumist on vaja temalt raha tagasi saada. Seetõttu nõutakse sageli laenutaotlejalt ka elukindlustust. See ei ole igal pool niimoodi. Paljudes riikides toimib nn «võtmed kätte»-süsteem. Näiteks USAs võib inimene maksuraskustesse sattudes oma kodust välja kolida, anda võtmed pangale ja alustada mujal uuesti nullist. Laen jääb konkreetse maja või korteri külge ja inimene saab selle tagasimaksmisest vabaks. Uus omanik maksab laenu edasi. Eestis võid välja kolida ja anda võtmed pangale, aga laenu pead ikka ise ära maksma.

Loe lähemalt:
https://arvamus.postimees.ee/7881735/raul-eamets-kodulaen-ei-ole-sama-mis-riigivolg

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus