Tulemas koolitus: 05.10.2023 - Tallinn – Sügiskonverents 2023 Registreeri / loe lähemalt

Rahandusministeeriumi vastus EML küsimustele müügimaksu osas

Rahandusministeeriumi vastus EML küsimustele müügimaksu osas

Rubriik: EML

EML küsis 22.01.2010 Rahandusministeeriumilt selgitusi seoses Tallinnas 01.06.2010 jõustuva müügimaksu määrusega. Küsimused tõusetusid kohalike maksude seaduses sätestatu pinnalt, mille alusel müügimaksu määrus anti. Loe EML selgitustaotlust siit.

Teie 22.01.2010 nr 6; 22.01.2010 nr 7 Eesti Maksumaksjate Liit Meie 09.02.2010 nr 5-1/1372 Vastus selgitustaotluseleAustatud härra LehisKohalike maksude seaduse (KoMS) § 8 sätestab müügimaksu regulatsiooni.

Seaduses on sätestatud müügimaksu üldpõhimõtted ja piirangud, valla- või linnavolikogu pädevuses on kehtestada müügimaksu detailsem regulatsioon määrusega. Seega praktikas üleskerkivate küsimustega on kõige pädevam tegelema vastav kohalik omavalitsus, kus müügimaksu määrus kehtestatud on. Paljudele Teie küsimustele on selgitused toodud Tallinna linna koduleheküljel http://tallinn.ee/ettevotjale/Tallinna-muugimaksu-korduma-kippuvad-kusimusedSelgitame Teile lühidalt KoMS §-s 8 sätestatud müügimaksu olemust. Müügimaksu on kohustatud maksma nii füüsilisest isikust ettevõtjad kui ka juriidilised isikud, kes kasutavad oma õigust müüa kaupu või osutada teenuseid müügimaksu kehtestanud kohaliku omavalitsuse territooriumil.

Õiguse tegeleda kaubandustegevusega annab lisaks vastavale tegevusloale ka registreering majandustegevuse registris. Maksukohustuslane on KoMS tähenduses isik või asutus, kes majandus- või kutsetegevuse raames pakub ja müüb kaupa või pakub ja osutab teenust ning kes on registreeritud majandustegevuse registris ning tegutseb jaekaubanduse, toitlustamise või teeninduse valdkonnas. Müügimaksuga ei maksustata tegutsemist hulgikaubandusega. Tänava- või turukaubanduse korraldamine ning kaubanduse korraldamine avalikul üritusel võib toimuda müügipileti alusel.Müügimaksu objektiks on kohaliku omavalitsuse territooriumil müüdud kaupade ja teenuste maksumus müügihinnas.

Müügihinnaks on maksustatava käibe maksustatav väärtus ilma müügimaksuta. Maksustatav väärtus leitakse käibemaksuseaduse § 12 lõike 1 kohaselt ning selleks on üldreeglina kauba või teenuse müügihind ilma käibemaksuta. Müügimaksu maksimaalne määr, mida maksumääruses võib kehtestada on 1% müügihinnast. Müügimaks laekub selle kehtestanud kohaliku omavalitsuse eelarvesse.

Müügimaksuga maksustamise perioodiks on kvartal ning tasumise tähtpäev on kvartalile järgneva kuu 20. kuupäev, mis langeb kokku deklaratsiooni esitamise tähtpäevaga. Müügimaksu vabastuste ja/või soodustuste andmise tingimused ja kord sätestatakse maksumäärusega. Maksukohustuse tekkimise aeg, müügimaksu arvutamise ja tasumise täpsem kord ning sellega kaasnevate võimalike lisakohustuste sätestamine on jäetud samuti maksumääruse reguleerimisobjektiks.Müügimaksu regulatsioonis on kasutatud mõisteid, mis tulenevad kaubandustegevuse seadusest.

Kui soovite täpsemaid selgitusi kaubandustegevuse seaduses sätestatud mõistete kohta, siis soovitame pöörduda vastava seaduse väljatöötanud ministeeriumi poole.Rahandusministri 2. jaanuari 2001. a. määrusega nr 1 kehtestatud kohaliku müügimaksu deklaratsiooni vormi kohta anname teada, et hetkel on välja töötamisel uus müügimaksu deklaratsiooni vorm.Lugupidamisega(allkirjastatud digitaalselt)Veiko Tali Asekantsler Kirja koostanud: <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin-top:6.0pt; margin-right:0cm; margin-bottom:6.0pt; margin-left:0cm; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} p.MsoBodyText, li.MsoBodyText, div.MsoBodyText {mso-style-link:"Body Text Char"; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; letter-spacing:-.25pt; mso-fareast-language:EN-US;} a:link, span.MsoHyperlink {font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; color:blue; text-decoration:underline; text-underline:single;} a:visited, span.MsoHyperlinkFollowed {color:purple; text-decoration:underline; text-underline:single;} span.BodyTextChar {mso-style-name:"Body Text Char"; mso-style-noshow:yes; mso-style-locked:yes; mso-style-link:"Body Text"; mso-ansi-font-size:12.0pt; mso-bidi-font-size:12.0pt; letter-spacing:-.25pt; mso-ansi-language:ET; mso-fareast-language:EN-US; mso-bidi-language:AR-SA;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> Iiris Põldma 611 3068 iiris.poldma@fin.ee