Tulemas koolitus: 05.10.2023 - Tallinn – Sügiskonverents 2023 Registreeri / loe lähemalt

Omanikud kärbivad aktsiakapitali

Omanikud kärbivad aktsiakapitali

Rubriik: Äripäev

Anne Oja kirjutab Äripäevas, et uue tulumaksuseaduse jõustumise künnisel vähendavad firmad massiliselt aktsiakapitali. Suurima summa, üle 161 miljoni krooni, võtab ettevõttest Radissoni hotelli omanik.

Advokaadibüroo Sorainen advokaat Karin Madisson ütles aripaev.ee-le, et teda häirib kõige rohkem see, et kahjumis firmad saavad kapitali vähendada võlausaldajaid teavitamata. Madissoni sõnul on aktsiakapitali vähendamisel kaks peamist põhjust, millest üks on tulumaksuseaduse muudatused ja teine praegune majanduse nigel seis. "Ma usun, et enamasti on siiski tegemist maksuküsimusega," kommenteeris Madisson tänavusi miljonitesse kroonidesse küündivaid kapitali vähendamisi ja arvukaid ettevõtete likvideerimisi.

"Kuni aasta lõpuni saab aktsiakapitali võtta välja nii, et tulumaksu ei maksa," lisas Madisson. "Omakapital ei tohi langeda madalamale kui pool aktsiakapitalist. See tähendab, et 5 miljoni kroonise aktsiakapitaliga firma peab hoidma netovara 2,5 miljoni krooni tasemel." "Oluline märk on netovara suurus. Kui kapital on n-ö ära söödud, teenib firma kahjumit.

Omakapital ja netovara on sünonüümid," selgitas Madisson. "Mis minu jaoks on äriseadustiku puudus see, et kui omanik tahab lihtsalt raha välja võtta, siis peab ta avaldama aktsiakapitali vähendamise teate ametlikes teadetes ja võlausaldajaid kirjalikult teavitama. Kui ta tahab aga aktsiakapitali vähendada kahjumi katteks, siis ta võlausaldajaid teavitama ei pea," rääkis ta. Loe täpsemalt: http://www.aripaev.ee/4019/uud_uudidx_401904.html