Tulemas koolitus: 05.10.2023 - Tallinn – Sügiskonverents 2023 Registreeri / loe lähemalt

Oktoobri MaksuMaksjas sõiduautosid puudutavad maksumuudatused

Oktoobri MaksuMaksjas sõiduautosid puudutavad maksumuudatused

Rubriik: EML

Septembri lõpus esitati Riigikogule menetlemiseks kaks Rahandusministeeriumi algatatud seaduseelnõu, mis puudutavad sõiduautode maksustamise küsimusi. Muudatused on drastilised, kuid ministeerium ei ole nendest rääkinud ühegi huvigrupi esindajaga ega kooskõlastanud muudatusi ka ministeeriumitega.

EML juhatuse liige Martin Huberg kirjutab väga üksikasjalikult kavandatavatest muudatustest, mis puudutavad sõidupäevikute pidamist ja erisoodustuse maksustamist, samuti sõiduauto soetamise ja kasutamise kuludega seotud sisendkäibemaksu mahaarvamise piiramist. Samuti annab autor ülevaate, kuidas on vastava regulatsiooni areng toimunud viimase 10 aasta jooksul. EML jurist Hiie Marrandi tõdeb oma artiklis, et kuigi kooskõlastusringile on saadetud järgmine maamaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu, ei lahendata selles kevadise koduomanike maamaksusaaga probleeme.

Nii maksumaksjate liit kui Eesti Omanike Keskliit on tulutult juhtinud riigiisade tähelepanu sellele, et vaja on leida lahendus koduomanike ebavõrdse kohtlemise probleemidele — eelkõige on maksumaksjaid häirinud kaasomandi ja korteriomandi erinev kohtlemine, samuti maksuvabastuse piiramine kortermajades, milles asub ka äripindu. Artikli kirjutamise ajaks saabus ka esimene kohtuotsus EML algatatud maamaksuvaidluses ning algamas on põhiseaduslikkuse järelevalve kohtumenetlus. Lugeja saab ülevaate halduskohtu seisukohtadest koduomanike võrdse kohtlemise küsimuses. PKF Estonia OÜ partner ja vandeaudiitor Rein Ruusalu käsitleb siirdehindade aluspõhimõtteid.

Siirdehindade regulatsiooni eesmärk ei saa olla täiendava maksu kehtestamine, eesmärgiks peaks olema ainult võitlemine maksude tasumisest kõrvalehoidumisega. Kuid kas see Eestis ka niimoodi toimib? Maksumaksjate liit tõstatas õiguskantsleri ees küsimuse füüsilisest isikust ettevõtja ja palgatöötaja ebavõrdsest kohtlemisest teatud sotsiaalmaksuseaduse erandite rakendamisel. MaksuMaksja toob lugejateni õiguskantsleri vastuse, milles leitakse, et erinev kohtlemine on siiski õigustatud.

Lisateave: MaksuMaksja peatoimetaja Margit Berko telefon 626 4196, 53035 007 margit@maksumaksjad.ee