iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

MTA palub pöörata tähelepanu tehinguinfo vormi täitmise õigsusele

MTA palub pöörata tähelepanu tehinguinfo vormi täitmise õigsusele

Rubriik: MTA

Seoses 20. jaanuaril eelseisva käibemaksudeklaratsiooni esitamise tähtajaga palub maksu- ja tolliamet (MTA) käibemaksukohustuslastel pöörata tähelepanu tehinguinfo vormi täitmise õigsusele.

MTA maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamäe sõnul oli käibemaksudeklaratsiooni lisa esmakordsel esitamisel enam probleeme müügiarvete ehk INF A-osa korrektse esitamisega. „Eksiarvamusi esineb ka arvete summeerimisel. Tuletame meelde, et tehinguinfo esitamise nõue kehtib arvetele, mille summa ületab kalendrikuus ühe tehingupartneri kohta 1000 eurot ilma käibemaksuta.

Kui käibemaksukohustuslane on teinud sama tehingupartneriga arveid, mille summa kokku ületab 1000 eurot, tuleb deklareerida kõik selle tehingupartneri arved, st ka alla 1000-eurosed arved“ märkis Liivamägi.„Soovitame deklaratsiooni esitajatel uurida meie kodulehel asuvaid näiteid, et veergudesse märgitavad käibed oleksid kajastatud nõutaval viisil. Samuti tuleb tähelepanu pöörata sellele, et käibemaksudeklaratsiooni lisa käsitsi täitmisel saaks kirja korrektne tehingupartneri nimi. Et vältida nimekujust tulenevaid eksimusi, soovitame märkida ainult partneri registrikoodi. Andmete parandamiseks oleme pöördunud ka käibemaksukohustuslaste poole ja palunud muudatused sisse viia,“ selgitas Liivamägi.„Täname kõiki ettevõtjaid, kes andmeesitusega õigeks ajaks valmis jõudsid.

Mida täpsemalt käibemaksukohustuslased meile tehinguinfot esitavad, seda enam on võimalik vähendada maksuhalduriga suhtlemisel tekkivat koormust. Samuti saab maksu- ja tolliamet efektiivsemalt suunata oma tähelepanu pettuse kahtlusega tehingutele,“ rääkis Liivamägi. Seoses sõiduautode käibemaksumuudatustega uuenes teisipäevast, 13. jaanuarist käibemaksudeklaratsiooni vorm, kust võeti ära omatarbe lahtrid ja lisandusid infolahtrid autode arvu ja mahaarvatava sisendkäibemaksu kohta.

„Kui käibemaksukohustuslane on detsembrikuu deklaratsiooni täitnud enne 13. jaanuarit, kuid tal on sõiduautode andmete esitamise kohustus, siis palume tal deklaratsiooni sõiduautode andmetega täiendada hiljemalt 20. jaanuariks. Kui deklaratsioon on juba täidetud ning sõiduautode andmete esitamise kohustust ei ole, siis ta midagi täiendavalt tegema ei pea,“ lisas Liivamägi.Detsembris esitasid käibemaksukohustuslased esmakordselt tehinguinfot kajastava käibemaksudeklaratsiooni lisa novembrikuu kohta.

Möödunud aasta 11 kuu keskmine käibemaksu tasumise kohustuse kasv oli 9,9 protsenti, kuid 2014. aasta novembris suurenes tasumise kohustus tervelt 17,5 protsenti ehk pea 20,6 miljonit eurot võrreldes eelmise aasta sama kuuga. Soovitused ja olulisemad põhimõtted käibemaksudeklaratsiooni täitmisel:

  • Müügiarvete esitamisel pöörata tähelepanu korrektsele käibe summa deklareerimisele. Näited korrektsest esitamisest.
  • Käibemaksudeklaratsiooni käsitsi täitmisel pöörata tähelepanu tehingupartneri nimekujule.

    Et vältida nimekujust tulenevaid eksimusi, soovitame märkida ainult partneri registrikoodi mitte nime.
  • Deklareerida tuleb arved, mille summa ühe tehingupartneri kohta on vähemalt 1000 eurot ilma käibemaksuta.
  • Käibemaksu saavad maha arvata vaid käibemaksukohustuslased. Kui isik on käibemaksukohustuslaste registrist välja arvatud, siis sisendkäibemaksu maha arvata ei saa. Sisendkäibemaksu saab hakata maha arvama sellest kuust alates, kui isik on käibemaksukohustuslasena registreeritud, st detsembris registreerimisel saab sisendkäibemaksu maha arvata jaanuaris esitatavas detsembri käibedeklaratsioonis.
  • Erinevates perioodides tehingute deklareerimisel tuleb meeles pidada, et käive ei teki arve väljastamisest. Oluline on kauba/teenuse või raha liikumine.
  • Käibedeklaratsiooni lisa esitamisel failist on vajalik peale faili töötlemist kontrollida esitamise staatust.

    Kui süsteem peale töötlemist andis teada esitatud andmete vigadest, on vajalik need parandada ja kontrollida, et deklaratsioon on kinnitatud staatuses.

Lisamaterjal:- Käibemaksu tagastusnõuete kontrolli muutusMTA pressiteade: http://www.emta.ee/index.php?id=36425&tpl=1026

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus