iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Meil pole mingit põhjust oma ravikindlustuse üle nuriseda

Meil pole mingit põhjust oma ravikindlustuse üle nuriseda

Rubriik: Äripäev

IMF eelarvekonsultant, endine Haigekassa juhatuse liige Eliko Pedastsaar kirjutab Äripäevas, et olles veetnud enam kui pool aastat Ameerika Ühendriikides ja olude sunnil kokku puutunud siinse tervishoiusüsteemiga, julgen kindlalt väita, et Eesti ravikindlustussüsteem toimib hästi ja eestlastel ei ole põhjust nuriseda ega pahandada. Olen viimastel aastatel ka Eesti ravikindlustussüsteemiga kokku puutunud nii patsiendina kui ka Haigekassa finantsosakonna juhataja ja juhatuse liikmena töötades.

USA ravikindlustussüsteem toimib küll erinevatel alustel, kuid patsiendi seisukohast vaadates on ju oluline saada kvaliteetne teenus võimalikult mugavalt ja selle eest ülemäära maksmata. USA tööandjate pakutavad ravikindlustusplaanid erinevad oma kaetuse, teenuste ja hindade poolest. Kuid kui võtta näitena minu tööandja pakutav kindlustus, siis iga kuu maksan ma ravikindlustuseks oma palgast ligikaudu 1,8% (ja seda protsenti on tõstetud igal aastal ligi 5% võrra).

Lisaks maksab tööandja 5,4% ehk panuste suhe on 1:3. Seega kokku ligikaudu 7,2%, mida pole liiga palju, kui võrrelda Eesti 13 protsendiga. See kindlustus võimaldab mulle vastavalt tervishoiuteenuste nimekirjale raviteenuseid (tuleb tõdeda, et eriti palju see Eesti omast ei erinegi), retseptiravimeid ja hambaravi. Kuid loomulikult mitte piiramatult.

Raviteenuste osas on omavastutus 200 dollarit aasta kohta ja edasi kannab patsient alati 20% kuludest ise. Seega tegelikult pole patsiendi jaoks kulu mitte 1,8% töötasust, vaid märkimisväärselt rohkem. Eesti ravikindlustussüsteem on ülimalt kuluefektiivne ja võimaldab piiratud ressursi tingimustes patsientidele väga heal tasemel ravi. Ma ei taha väita, et Eesti süsteemis on kõik hästi, kuid hinnakem seda, mida me oleme selle lühikese perioodiga saavutanud ja püüdkem konfliktsete situatsioonide tekitamise asemel suunata energia koostööle.

Loe täpsemalt: http://www.aripaev.ee/3715/arv_kolumn_uus_371501.html

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksumaksja koolitused:
Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024

Raamatupidamise aastaaruanne majanduslanguse ajal: kuidas kajastada raamatupidamiskohustuslase “head” või “halba” finantsseisundit, millistele asjaoludele peaks pöörama rohkem tähelepanu. Räägime ka raamatupidaja vastutusest.

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027, nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Registreeri / loe lähemalt
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus