Tulemas koolitus: 05.10.2023 - Tallinn – Sügiskonverents 2023 Registreeri / loe lähemalt

Märtsi MaksuMaksjas taas uued seadused

Märtsi MaksuMaksjas taas uued seadused

Rubriik: EML

Värskes ajakirjanumbris on seekord juttu peatselt kehtima hakkavatest uutest seadustest ja veel töös olevatest eelnõudest.

Swedbanki investeerimisteenuste vastavuskontrolli juht Ants Soone kinnitab oma artiklis, et ühel või teisel moel kehtestatakse finantstehingute maks Euroopas. Sellega seoses kerkivad aga mitmed õiguslikud probleemid, mille mõjusid oleks viimane aeg analüüsida. EML vanemjurist Martin Huberg annab ülevaate järgmistest sammudest piiramaks kütuse toimetamist Venemaalt Eestisse. Uue eelnõu kohaselt saab võtmesõnaks kütuse üle piiri toimetamise „juhuslik laad“, kuid seda mõistet pole EL direktiivis sisustatud ning tekib kahtlus, kas kavandatavad piirangud on direktiiviga lubatud.

Tartu Ülikooli õigusteaduskonna magistrant Sigrid Aljas tutvustab järgmisel aastal jõustuvat tulumaksuseaduse muudatust, mis toob kaasa märkimisväärseid uuendusi lepinguliste investeerimisfondide maksustamisel. Muudatustega soovitakse saavutada Eesti ja välismaiste lepinguliste fondide kinnisvaratulu ühetaoline maksustamine. Sisekaitseakadeemia Finantskolledži maksunduse ja tolli õppetooli juhataja-lektor Tõnis Elling ja Grant Thornton Rimess OÜ maksunõustamise osakonna assistent Marii Reinsalu vaagivad oma artiklis käibemaksukohustuslaseks registreerimise praktikat ja probleeme olukorras, kus mitteresident toob oma kauba Eestisse lattu müügiootele. EML jurist Gaily Kuusik kirjutab pikemalt, miks EML ja Eesti Omanike Keskliit kutsusid maksumaksjaid üles maamaksuteadet vaidlustama ja maamaksu määramise osas kohtusse pöörduma.

Lugejateni on toodud ka lühike ülevaade esitatud kaebustes toodud väidetest. MaksuMaksja toob kokkuvõtte Marja-Liisa Peetrise bakalaureusetööst, mis saavutas maksundusalaste uurimistööde konkursil I koha. Töö käsitleb püsiva tegevuskoha eristamist tulumaksuseaduse ja käibemaksuseaduse tähenduses, mis on vajalik otsustamaks, millised maksukohustused sellega kaasnevad. Mõistlik oleks täiendada käibemaksuseadust püsiva tegevuskoha definitsiooniga.

Lisateave: MaksuMaksja peatoimetaja Margit Berko telefon 626 4196, 53035 007