Tulemas koolitus: 05.10.2023 - Tallinn – Sügiskonverents 2023 Registreeri / loe lähemalt

Märtsi MaksuMaksja ei oota müügimaksu

Märtsi MaksuMaksja ei oota müügimaksu

Rubriik: EML

Müügimaksu kehtimahakkamiseni Tallinnas on jäänud vaid mõned kuud. Selle ümber toimuvat segadust kirjeldab oma artiklis advokaadibüroo Glikman & Partnerid advokaat Paul Keres. Ta märgib, et linnavõim on ära kulutanud õigusliku olustikuga kohanemiseks mõeldud ajast umbes poole, et selgitada, millise sisuga õigusaktiga maha saadi. Siiski ei tea keegi, milline on lõplik maksukohustuslaste ring ja milliseks kujuneb maksubaas, pole ka võimalik prognoosida laekuvate maksude suurust.Lugejatel on võimalik tutvuda ka EML müügimaksualaste küsimuste ja Rahandusministeeriumi vastustega ning veenduda, et müügimaks ei ole lihtne ega arusaadav.

EML juhatuse esimees Lasse Lehis annab ülevaate selle maksu ümber toimunud arutelust ning tutvustab üht veelgi geniaalsemat kohalikku maksu – loomapidamismaksu mesilastele.

Praegusel ajal on võlgu võtmine ja võlgu jäämine üsna levinud. EML uuris Maksu- ja Tolliametilt, kuidas arvestatakse käibemaksu, kui pandipidaja hakkab müüma panditud vara. Saadud vastustega jäi EML üldjoontes rahule, küll aga pani imestama see, et MTA vastusele oli ilmunud tempel, mis tunnistas kirja ametisiseseks kasutamiseks ja keelas selle avaldamise.EML vanemjurist Martin Huberg tutvustab õiguskantsleri kontrollkäiku Tööinspektsiooni, kus selgus, et rahulolematuseks annavad põhjust töövaidluskomisjonidele esitatud avalduste läbivaatamise tähtajad.Õiguskantsler soovitas suurendada töövaidluskomisjonide arvu, Sotsiaalministeeriumist vastati, et ressursse napib ning lahenduseks oleks seaduse muutmine ja tähtaegade pikendamine. EML arvates on aga kurja juur pigem selles, et uus töölepingu seadus sai nii segaselt ja läbimõtlematult kirja pandud, et pooltel ei jää tihti muud üle kui töövaidluskomisjonidest selgust otsida.

Artiklis on toodud ka mõned näited sätetest, mis kindlasti oleksid võinud parema kvaliteediga olla.EML juhatuse esimees Lasse Lehis väljendab õigustatud pahameelt, kirjutades, et suures seaduste muutmise tuhinas on viimasel ajal hakanud ridamisi välja tulema kõige ehedamat praaki, kus vajalikud paragrahvid satuvad valesse kohta või kaovad üldse ära. Lugejatele tutvustatakse kolme näidet, mille EML avastas peatselt ilmuva maksuseaduste kogumiku tekstide ettevalmistamisel.EML vanemjurist Martin Huberg kirjutab, kas ja millal võiks kahju hüvitamist maksustada füüsilise isiku tuluna. Advokaadibüroo Varul Vilgerts Smaliukas vandeadvokaat Martin Tamme tutvustab uuemat kohtupraktikat ärikeelu rakendamisel pankrotiasjades. Ta märgib, et kohtualuse ärakuulamine on oluliseks võimaluseks mõjutada ärikeelu ulatust nii, et isikul on ka ärikeelu määramisel võimalik mõistlikult töötada ja tulu teenida, sh vajadusel ka ettevõtlusega tegeleda.

Lisateave: EML pressiesindaja Margit Berko Telefon 626 4196, 53035 007 margit@maksumaksjad.ee