iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Maksutulud ajavad eelarve üle ääre

Maksutulud ajavad eelarve üle ääre

Rubriik: Äripäev

22.03.06 Äripäevas kirjutavad Väinu Rozental ja Martin Hanson, et tänavu laekub riigieelarvesse miljardeid kroone enam, kui eelarve tegemisel prognoositi. Lisakroonid lähevad koalitsioonipoliitikute sõnul reservi ja investeeringuteks, opositsiooni sõnul aga koalitsioonile häälte ostmiseks.

"Vaadates selle aasta kahe esimese kuu maksude laekumist, on ministeeriumi kevadine prognoos selline, et aasta lõpuks on riigieelarves ülelaekumist ligi 3 miljardit krooni, täpsemalt 2,8 miljardit," ütles rahandusminister Aivar Sõerd eilsel eelarveprognoose tutvustaval pressikonverentsil. "Lisaeelarvega ootame ära suvised prognoosid, kuid kindel on see, et on asju, mis tuleb tugevamalt ette võtta. Näiteks sisejulgeolek, sealsed palgad ning investeeringud," lisas Sõerd.

"Samas kasutatakse ülelaekumist ka välisvõla vähendamiseks ning reservide täitmiseks," ütles Sõerd. Reformierakondlasest peaministri Andrus Ansipi sõnul ei olnud täiendava maksutulu prognoos üllatus, sest selle aasta eelarve koostamisel 2005. aasta augustis prognoositi 2006. aasta majanduskasvuks vaid 6,6 protsenti.

"Majanduskasv oli eelmise aasta teisel poolel tunduvalt kõrgem, kui me oodata oskasime," vahendas valitsuse infonõunik Andrus Ansipi sõnu. "Selle aasta algul avaldatud pankade majandusprognoosid hindasid oodatavaks majanduskasvuks rohkem kui kaheksa protsenti." Ansip märkis, et riigieelarve tegemisel lähtub valitsus konservatiivsest majandusprognoosist. Ansipi kinnitusel on ülelaekuva raha kasutamisel kaks võimalust: suunata reservi või investeeringuteks. "Euroga ühinemise perspektiivis oleks vajalik esimene valik," möönis Ansip ja lisas, et samas on juba aastaid edasi lükatud mitmeid riigile olulisi investeeringuid, nagu näiteks pääste- ja keskkonnatehnika soetamine, investeeringud teedesse ning politseinike ja päästeametnike palgatõus.

Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonna õppejõud ja endine majandusminister Jaak Leimann hoiatas, et arenevas majanduses võib ka viperusi juhtuda. "Keegi ei osanud ju aastaid tagasi ette näha Kagu-Aasia ja Venemaa kriisi," tõi Leimann näiteid. Samas tõdes Leimann, et Eestil läheb praegu väga hästi ja riigieelarve tulumasin käib täie hooga. "Palgad tõusevad, hinnad tõusevad, aktsiisid tõusevad, dividende makstakse üha rohkem - kõik see tõstab maksutulusid," rääkis Leimann.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Ivari Padar ütles, et selle peale võib kahtlast kanaliha süüa (loe: mürki võtta - toim.), et valimiseelne valitsus kasutab lisaeelarveid kõigepealt valijameeste ülesostmiseks ja seejärel valijate ülesostmiseks. Samas on Padari sõnul riiulil ridamisi teemasid, mis vajavad kiiret rahastamist, näiteks sisejulgeolek. "Meil pole reostusetõrjet ja meie politseiameti peadirektor püüab meelitustega kinni hoida politseist lahkujaid," vuristas Padar. Täpsemalt loe siit või paberväljaandest lk 4.Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksumaksja koolitused:
Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024

Raamatupidamise aastaaruanne majanduslanguse ajal: kuidas kajastada raamatupidamiskohustuslase “head” või “halba” finantsseisundit, millistele asjaoludele peaks pöörama rohkem tähelepanu. Räägime ka raamatupidaja vastutusest.

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027, nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Registreeri / loe lähemalt
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus