iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Maksuseadused uuest aastast keerukamad

Maksuseadused uuest aastast keerukamad

Rubriik: Äripäev

Helmut Pikmets, Advokaadibüroo Paul Varul vandeadvokaat ja partner, kirjutab Äripäeva erilehes Juhtimine, et kuna maksuseadused on muutumas keerukamaks ning maksustamise praktika on ebaühtlane, vajavad maksumaksjad ja nõustajad üha enam maksuhalduri juhendeid seaduse kohaldamiseks.

Kahjuks ei saa praegu maksuhalduri antud juhendeid alati maksumaksjaid abistavateks pidada, kuna need kordavad paljuski seaduse teksti ega kajasta probleemi analüüsi. Esimesel jaanuaril jõustub maksukorralduse seaduse (MKS) muudatus, mis sätestab maksuhalduri siduva eelotsuse instituudi. Siduva eelotsusega annab maksuhaldur maksukohustuslase taotlusel siduva hinnangu tulevikus sooritatava toimingu maksustamise kohta (MKS § 916). Kuigi seadusemuudatus jõustub lähiajal, on kuni selleni antud seadusetõlgendustel tähendus varem tekkinud maksukohustuse suhtes.

Kehtiv seadus ei anna otsest vastust küsimusele, kas maksuhalduri antud juhendid on siduvad. MKS § 14 lg 1 kohaselt on maksuhalduril kohustus anda maksumaksja taotluse alusel teavet tasumisele kuuluvate maksude kohta, maksusumma arvutamise, deklareerimise ja määramise aluste kohta. Maksuhalduril on maksuseaduse ühetaoliseks kohaldamiseks õigus anda juhendeid (MKS § 15 lg 1). Seega annab seadus ühest küljest maksuhaldurile õiguse selgitada seadusi, kuid paneb ka kohustuse anda konkreetset teavet maksustamise kohta.

Lisaks seaduses sätestatud kohustusele on selles küsimuses olulised ka maksuõiguse üldised põhimõtted, näiteks õiguskindluse põhimõte (põhiseaduse § 10). Tegemist on õigusriigi ühe olulise põhimõttega, mille kohaselt on põhiseadusega kooskõlas olevad õigusaktid määratud looma ühiskonnas korrapära ja stabiilsust. Õiguskindluse põhimõttest tulenevad omakorda õiguspärase ootuse ja usalduse kaitse põhimõtted, mis praegusel juhul väljenduvad haldusorganite antud teabe siduvuses. Õiguskindluse põhimõttest tuleneb ka õigusrahu põhimõte, millest tuleneb nõue, et teatud aja möödudes kaob võimalus õiguslikke otsustusi muuta.

Seega on ka praegu maksuhalduri poolt maksumaksjale antud juhendid siduvad. Loe täpsemalt: http://www.aripaev.ee/3781/new_eri_artiklid_378115.html Loe ka „2007. ja 2008. a maksukorralduse seaduse muudatused“: http://www.maksumaksjad.ee/modules/AMS/article.php?storyid=252Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus