iconJuurdepääsetavus
Koolituse salvestus - Uued maksud tulekul – maksud ja raamatupidamine aastal 2025 Soovin ligipääsu

Maksumaksja saab vaidlustada maksuametniku toiminguid ja otsuseid

Maksumaksja saab vaidlustada maksuametniku toiminguid ja otsuseid

Kopeeri viide

20.03 Äripäeva ärikoolituse rubriigis kirjutab Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksukonsultant Ranno Tingas sellest, kuidas maksumaksja saab vaidlustada maksuametniku toiminguid ja otsuseid.

Olukorras, kus maksumaksja ei saa nõustuda maksuameti poolt nõutavate summadega või maksuameti tegevusega, on tal võimalik vaidlustada nii maksuhalduri haldusakti kui toimingut. Vaidlustada saab maksuhalduri haldusakte (näiteks maksuotsus, vaideotsus, vastutusotsus, korraldus, maksuteade), aga ka toiminguid (näiteks maksusumma tähtaegne mittetagastamine, dokumentide äravõtmine). Praktikas on suurima tähtsusega just maksukohustust tekitavate haldusaktide vaidlustamine (maksu- ja vastutusotsus). Vaidlustamine on võimalik ainult siis, kui isiku õigusi on piiratud või rikutud.

Samas tuleb arvestada, et menetlus- või vorminõuete rikkumised, mis ei mõjuta maksuotsuse sisu, ei ole haldusakti tühistamise aluseks. Kuna maksuhaldur tohib muuta maksuotsust ilmsete kirja- või arvutusvigade parandamiseks, siis võib ka ainult formaalsetel asjaoludel vaidlustamine tuua kaasa parandatud ja täiendatud maksuotsuse. Vaidlustamiseks on reeglina aega 30 päeva alates päevast, mil isik on saanud kätte haldusakti või teada oma õiguste rikkumisest. Vaidlustamise osas on võimalik valida, kas esitada kaebus halduskohtule või vaie maksuhaldurile.

Samas on igas etapis võimalik pöörduda kohtusse. Vaidemenetluse eelisteks on kiirus (otsus tehakse ca 1,5 kuuga) ning asjaolu, et vaideotsusest on avalik ainult resolutiivosa. Täpsemalt loe siit.