iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Maksukontroll tuvastas üle 850 miljoni krooni tasumata makse

Maksukontroll tuvastas üle 850 miljoni krooni tasumata makse

Rubriik: MTA

Maksu- ja Tolliamet tuvastas käesoleva aasta I kvartalis maksukontrolli tulemusel ligi 850 miljoni krooni ulatuses tasumata makse. Peamisteks rikkumisteks olid juriidiliste isikute puhul arvetevabriku teenuste kasutamine ning fiktiivsete arvete kasutamine. Füüsiliste isikute puhul oli peamiseks rikkumiseks kinnisvara ning aktsiate võõrandamisest saadud tulu deklareerimata jätmine.

Samuti väljastas amet esimeses kvartalis üleliigse laovaru tasu seaduses alusel uued üleliigse laovaru teated ning tuvastas juhtumid, kus üleliigne laovaru oli jäetud deklareerimata. Maksu- ja Tolliameti kontrolliosakonna juhataja Egon Veermäe ütles, et amet paneb jätkuvalt rõhku riskianalüüsi tõhustamisele, et kontrolli satuksid ainult need ettevõtted, kus maksurisk on suur.

"Võib öelda, et 90 protsenti aasta algul läbiviidud kontrollidest tuvastasid sama riski, mille tõi esile ka ameti riskianalüüs," lisas Veermäe. 2007. aastal suunab maksuhaldur jätkuvalt suurema osa tähelepanust käibemaksu kontrollile, seda nii käibemaksu registri korrashoiu osas kui ka fiktiivsete arvete kasutajate kontrollimisel. Suuremateks riskisektoriteks käibemaksupettuse osas on jätkuvalt ehitus, mets, jae- ja hulgikaubandus.

Sinna suunab amet ka oma põhitähelepanu. Selleks, et anda äriühingutele võimalus kontrollida üle oma maksuarvestus ja vabatahtlikult parandada maksudeklaratsioonid, saadeti I kvartalis arvevabrikute teenuse kasutajatele 205 märgukirja. Nende suhtes, kes vabatahtlikult parandusi sisse ei vii, on kas alustatud või alustatakse maksukontrolli. Egon Veermäe sõnul on eesmärgiks jõuda kõigi arveveskite teenust kasutavate isikuteni ja lõpetada ebaaus konkurents.

"Fiktiivsete arvete kajastamine ettevõtte raamatupidamises loob ebaausatele ettevõtjatele konkurentsieelise ausate ettevõtjate ees," ütles Veermäe. Seoses kinnisvarasektori olulise kasvuga on amet oma kontrollitööga suunanud tähelepanu vastava sektori maksukuulekuse tõstmiseks. Maksu- ja Tolliamet saatis käesoleva aasta jaanuaris 328-le kinnisvara sektoris müügi- või vahendustegevusega tegelenud suurima maksuriskiga füüsilistele isikutele kirja, kus palus üle kontrollida nende poolt eelnevatel aastatel maksuhaldurile esitatud andmed ning vajadusel teha vastavad parandused. Selle tulemusel parandas andmeid ligi 15 protsenti kirja saanud isikutest, riigieelarvesse laekus lisaks kolm miljonit krooni.

Lisaks on 119 isiku suhtes, kes ei reageerinud märgukirjale ega parandanud füüsilise isiku tuludeklaratsiooni alustatud maksumenetlustega. Kontrolli osakonna juhataja Egon Veermäe sõnul on olulise tähtsusega 20. märtsil sõlmitud koostöölepe Maksu- ja Tolliameti ning Autoettevõtete Liidu vahel, mis väljendub eelkõige selles, et liit hakkab ausa konkurentsi tagamiseks ise kontrollima oma liikmete maksukäitumist, milleks liidu liikmed on andnud ka sellekohase nõusoleku. Aasta II kvartalis on amet seadnud eesmärgiks jätkata võitlust arveveskite teenust kasutanud ettevõtetega, samuti jätkuvad kontrollid kinnisvarasektoris ja suurendatakse kontrolle hulgikaubanduses.

Loe MTA pressiteadet: http://www.emta.ee/?id=5492

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksumaksja koolitused:
Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024

Raamatupidamise aastaaruanne majanduslanguse ajal: kuidas kajastada raamatupidamiskohustuslase “head” või “halba” finantsseisundit, millistele asjaoludele peaks pöörama rohkem tähelepanu. Räägime ka raamatupidaja vastutusest.

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027, nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Registreeri / loe lähemalt
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus