iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Maksuhaldur kutsub FIE-sid üle vaatama ettevõtluse olemasolu

Maksuhaldur kutsub FIE-sid üle vaatama ettevõtluse olemasolu

Rubriik: MTA

Ettevõtlusandmed esitamata jätnud FIE-dele saadab Maksu- ja Tolliamet märgukirjad, milles palub ettevõtluse olemasolu tõestamist, sest peagi korrastab maksuhaldur FIE-de registrit.

Maksuhalduri andmetel ei ole 1717 füüsilisest isikust ettevõtjat maksustamisperioodidel 2003-2006 esitanud tuludeklaratsiooni E- vormi, 2322 FIE-t on maksustamisperioodidel 2003-2006 tuludeklaratsiooni E vormi esitanud ja deklareerinud seal brutotulu 0 krooni, 2247 FIE-t ei ole igal aastal maksustamisperioodidel 2003-2006 tuludeklaratsiooni esitanud või on seal deklareerinud brutotulu 0 krooni. MTA andmetel oli registreeritud FIE-de arv 2006. aastal 75 467. 1.

juulil jõustus maksukorralduse seaduse muudatus, mis lubab maksuhalduril kustutada registrist füüsilisest isikust ettevõtja, kes ei tegele ettevõtlusega Tulumaksuseaduse (TuMS) § 14 tähenduses. “Maksuhaldur teavitab füüsilisest isikust ettevõtjat tema registrist kustutamise kavatsusest kirjalikult ning annab tähtaja ettevõtlusega tegelemise tõendamiseks,” ütles Maksu- ja Tolliameti kontrolliosakonna juhataja Egon Veermäe. Veermäe sõnul on maksuhaldur võtnud eesmärgiks tegeleda kõigepealt nende 1717 FIE-ga, kes ei ole oma ettevõtlust kinnitanud 4 aastat järjest. Maksu- ja Tolliamet palub neil isikutel võtta ühendust oma kohaliku maksu- ja tollikeskusega ja tõendada oma ettevõtluse olemasolu.

Kui isik ettevõtlust ei tõenda, kustutatakse füüsilisest isikust ettevõtja maksukohustuslase registrist. Registri korrastamisega on Veermäe sõnul plaanis algust teha 10. detsembril. On tähelepanuväärne, et 1717 FIE-st, ei ole 520 FIE kohta rahvastikuregistris kontaktandmeid.

Nende isikutega võetakse ühendust läbi ametlike teadaannete. Tulumaksuseaduse § 14 lg 2 kohaselt on ettevõtlus isiku iseseisev majandus- või kutsegevus (sealhulgas ka notari ja kohtutäituri, samuti vandetõlgi § 9 lõikes 3 nimetatud juhul vandetõlgi kutsetegevus ning vabakutselise loovisiku loometegevus), mille eesmärgiks on tulu saamine kauba tootmisest, müümisest või vahendamisest, teenuse osutamisest või muust tegevusest, ka loominguline või teaduslik tegevus. Vastavalt TuMS § 44 lõikele 6¹ on FIE maksustamisperioodile (kalendriaasta) järgneva kalendriaasta 31.märtsiks kohustatud esitama residendist füüsilise isiku tuludeklaratsiooni A vormi koos E vormiga, milles kajastatakse maksustamisperioodi ettevõtluse tulud ja kulud. Tuludeklaratsiooni esitamise kohustus on FIE-l ka siis, kui ettevõtluse tulud ja kulud maksustamisperioodil puuduvad s.t.

et E vormil täidetakse ainult päise osa ja kinnitatakse allkirjaga. Maksuhaldur juhib tähelepanu, et FIE tegevuse peatamise, lõpetamise või registrist kustutamisega ei toimu võlgade, sh maksuvõlgade kustutamist. Ka registrist kustutatud FIE on kohustatud tasuma kõik võlad ja intressid õigusaktidega sätestatud korras. Loe MTA pressiteadet: http://www.emta.ee/?id=22353&tpl=1026Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus