iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Maksu- ja Tolliameti vastus EML-i pressiteatele

Maksu- ja Tolliameti vastus EML-i pressiteatele

Rubriik: MTA

Maksu- ja Tolliamet juhib tähelepanu 19.02.2008 MTÜ Eesti Maksumaksjate Liidu (EML) poolt avaldatud pressiteates sisalduvatele vigadele.

EML-i pressiteade on eksitav, kuna Maksu- ja Tolliamet loeb eluaseme soetusmaksumuse hulka nii notaritasud, makstud riigilõivu kui ka käibemaksu. Samuti ei praktiseeri maksuhaldur 1-2 protsendi üle “norimist”, nagu väidab oma teates EML. Üldjuhul võetakse eluaseme soetamiseks laen väiksemas ulatuses kui on eluaseme maksumus, kuna ostjal on soetamisel vajalik ka omafinantseeringu osa. Sellisel juhul lubatakse maha arvata võetud laenu intressid täies ulatuses.

Esineb aga juhtumeid, kus võetud laen ületab oluliselt notariaalses ostu-müügilepingus näidatud summasid, see tähendab, et võetud laenu ei ole kasutatud täies ulatuses eluaseme soetamiseks ja maksumaksja saab tulust maha arvata ainult proportsionaalse osa laenuintressist, mis vastab eluaseme soetamiseks kasutatud laenuosale. On kahetsusväärne, et EML peab võrdset ja ühetaolist maksustamist “kiusamiseks”. Maksuhaldur paneb rõhku tuludeklaratsioonides uute eluasemelaenude intresside deklareerimise kontrollile, kuna on tarvis jälgida, kas seaduses kindla eesmärgiga antud soodustust on kliendid kasutanud eesmärgipäraselt. Deklaratsioonide ülevaatamisest on kasu ka kliendile, kuna vigade õigeaegne avastamine aitab vältida suuremaid probleeme tulevikus.

Maksu- ja Tolliamet peab oluliseks võrdse maksustamise printsiipi. Eluasemelaenu intresside mahaarvamine tulust on kõrvalekalle võrdsest maksustamisest ja amet jälgib, et seda võimalust kasutaksid õiged subjektid, õigetel eeldustel ja õiges mahus. See on kõikide maksumaksjate huvides. Maksuhaldur tuletab meelde, et tulumaksuseaduse mõttes ei ole kolimiskulud ega jooksva remondi kulud käsitletavad eluaseme soetuskuludena.

Ebaselguste tekkimisel deklareerimisel on võimalik klientidel saada selgitusi, sealhulgas ka eluasemelaenu intresside mahaarvamisele. MTA kodulehel http://www.emta.ee/?id=22522 on antud teemale pühendatud eraldi rubriik ja enamlevinud küsimused ja probleemid on seal ka kajastamist leidnud. Tulude deklareerimist puudutavat infot ja abi saab tööpäevadel kl 08.00-20.00 infotelefonile 1811 helistades, abivajajaid aitab ka telefoninumber 8800811, e-maks@emta.ee ja fyysisik@emta.ee. Lisainfot saab maksuhalduri koduleheküljelt www.emta.ee ning Maksu- ja Tolliameti piirkondlikest teenindusbüroodest.

Loe MTA pressiteadet: http://www.emta.ee/?id=23788&tpl=1026 Loe EML pressiteadet: „Maksu- ja Tolliamet kiusab eluasemelaenude võtjaid

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus