iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Maamaksu tõus nuhtleb elanikke erinevalt

Maamaksu tõus nuhtleb elanikke erinevalt

Rubriik: Postimees

Andrus Karnau, Lauri Linnamäe ja Kaire Uusen kirjutavad Postimehes, et uuest aastast maamaksumäära kergitavad vallad võivad eelarvesse juurde saada ühest kuni paarikümne miljoni kroonini, samas tabab maksutõus osasid valla maaomanikke valusamalt kui teisi. Kuigi seadus lubab valdadel tõsta maamaksumäära maksimaalselt 2,5 protsendini riiklikust maamaksustamishinnast, võib ka väiksem maksutõus osutuda paljude maaomanike jaoks kardetust valusamaks.

Nii näiteks on otsustanud Tallinna külje all asuv Saue vald kergitada järgmisest aastast maamaksumäära seniselt 0,8 protsendilt 1,1 protsendile. Võrdluseks: Eesti valdade keskmine maamaksumäär on 1,6–1,7 protsenti ning ka paljude naabervaldade maksumäärad ületavad Saues kehtivat määra. Ühe valla piires võivad maksusummad kerkida väga erinevalt.

Kui Saue vallas Tallinna rikaste elurajooni Veskimöldre külje all asuva 650 ruutmeetri suuruse krundi riiklik maksustamishind on 331 250 krooni, tasub omanik praegu aastas 2650 krooni maamaksu. Järgmisel aastal tuleb samal omanikul välja käia 3644 krooni. Alliku külast kümmekonna kilomeetri kaugusel asuvas Jõgisoo külas on 2800 ruutmeetri suuruse maatüki riiklik maksustamishind ainult 21 000 krooni. Selle maatüki omanikul tuleb praegu maksta aastas 168 krooni ning järgmisest aastast 231 krooni.

Samal ajal ei teeni Saue vald maamaksudest sugugi suurt tulu – abivallavanema Priidu Kalbre sõnul saadakse tänavu ligi 2,9 miljonit krooni, määra tõus toob järgmise aasta tuludesse ühe miljoni lisaks. Maamaksu tõstmine võeti Kalbre sõnul ette peamiselt seepärast, et riiklikult määratud maamaksustamishinnad on püsinud viis aastat muutumatuna. «Maamaksutulude osatähtsus moodustab ainult kolm protsenti kogutuludest,» tunnistas Kalbre. Harku vallavanem Ott Kasuri teatas, et ka neil on erinevad maamaksustamishinnad nagu Saue vallas.

Kuid uuel aastal maaomanikke maksutõus ei oota, sest valus käik tehti juba mullu ära. 2,5 protsendini ehk lubatud maksimumtasemele kergitatud määr tõi 2007. aastal lisaraha 10 miljonit krooni. Loe täpsemalt: http://www.postimees.ee/301107/esileht/majandus/298734.php Loe ka juhtkirja: http://www.postimees.ee/301107/esileht/arvamus/298718.phpTooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksumaksja koolitused:
Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024

Raamatupidamise aastaaruanne majanduslanguse ajal: kuidas kajastada raamatupidamiskohustuslase “head” või “halba” finantsseisundit, millistele asjaoludele peaks pöörama rohkem tähelepanu. Räägime ka raamatupidaja vastutusest.

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027, nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Registreeri / loe lähemalt
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus