iconJuurdepääsetavus
EML sügiskonverents: maksutõusu eri Maksud ja raamatupidamine aastal 2025 Registreeri / loe lähemalt

Loterii või surmanuhtlus

Loterii või surmanuhtlus

Kopeeri viide

Carla Marchese, riikliku poliitika professor Eastern Piedmonti Ülikoolis Itaalias, kirjutab Äripäevas, et maksupettus on üleilmne nuhtlus. Varimajandus on arenenud riikides mõnel hinnangul jõudnud 10%ni SKPst ja võib arenguriikides ulatuda 70%ni. Ja läheb hullemaks.

Maksupettusega võideldakse tavaliselt kahel moel - auditid ja karmid sanktsioonid. Kuid nagu pettuste tõusev laine näitab, osutuvad need mehhanismid ainult kassi-hiire mänguks - ja hiired tunduvad võitjad olevat.

Pettuste levides on ilmunud terved võrgustikud sissetulekute varjamiseks, muutes vähemtõenäoliseks, et seaduserikkujaid karistatakse. Ka maksuadministraatorid võivad suureneva surve all muutuda leebemaks või võtta vastu altkäemakse. Üks võitlusmeetod on sidemete nõrgendamine nt käibemaksu kaudu - mõeldud ettevõtete julgustamiseks oma töö eest arveid esitama, et vähendada nende endi maksukulusid. Kuid petturid on loonud võrgustikke, mis suudavad varjata kogu tehingute ahelat.

Hiinlastel on uudne lahendus. Julgustamaks kliente nõudma maksetõestusena ametlikke kviitungeid, annavad mõned maksuametid välja kviitungiblanketti, mis on ka loteriipilet. Kviitungeid saab kraapida, et võita väikeseid rahasummasid, kuid samuti toimivad need loteriipiletitena suuremate summade võitmiseks. Võltsimise vältimiseks peavad ettevõtted ostma spetsiaalsed patenteeritud masinad kviitungite väljatrükkimiseks.

Andmed neist lähetatakse automaatselt maksuametitele ja neid kasutatakse maksude arvutamiseks. Sarnased süsteemid on ka Taiwanis ja Ladina-Ameerikas. Teine viis on pakkuda subsiidiume. Kui loteriid, subsiidiumid ja muud vahendid ei suuda maksupettusi kontrollida, siis hiinlastel on veel üks meetod - surmanuhtlus.

Loe täpsemalt: http://www.aripaev.ee/3837/arv_kolumn_383701.html