iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Legaalne palk annab pisipere korral kindlustunde

Legaalne palk annab pisipere korral kindlustunde

Rubriik: MTA

Ümbrikupalka saava väikese lapse vanemad riskivad majanduslike raskustega, kuna ametliku sissetuleku suurusest olenevad nii vanemahüvitise suurus kui ka isapuhkuse tasu.

"Kui aus palk tagab pisipere korral sotsiaalse kindlustatuse ja võimaldab noortel vanematel muretult uue ilmakodanikuga koju jääda, peavad ümbrikupalka saavad väikelapse ema ja isa pere majandusliku olukorra pärast muretsema," hindas Maksu- ja Tolliameti peadirektor Enriko Aav. "Palk, millelt tööandja on jätnud kas osaliselt või täielikult ettenähtud maksud maksmata, tähendab töötajale reeglina väiksemat vanemahüvitist ja isapuhkuse tasu," selgitas Aav. Maksu- ja Tolliamet pöörab Eesti töötajate tähelepanu sellele, et igaühe võimuses on muuta nii enda kui lähedaste maksukäitumist ning otsustada legaalse palga kasuks. See vähendab sotsiaalseid riske nii noortele vanematele kui ka kõigile teistele.

Vanemahüvitise eesmärk on hüvitada laste kasvatamise tõttu saamata jäänud tulu ning toetada töö- ja pereelu ühitamist. Hüvitise suurus arvutatakse taotleja eelmise kalendriaasta ühe kalendrikuu keskmise tulu alusel. Hüvitise suuruseks kuus on reeglina 100% hüvitise saaja eelmise kalendriaasta ühe kuu keskmisest sotsiaalmaksuga maksustatud tulust. 2008.

aasta algusest jõustus puhkuseseaduse muudatus, mille kohaselt on töötaval isal õigus saada 10 tööpäeva isapuhkust ema rasedus- ja sünnituspuhkuse ajal või kahe kuu jooksul pärast lapse sündi. Puhkuse eest tasutakse isale tema keskmise palga alusel, siiski mitte rohkem kui kolmekordset Eesti keskmist brutopalka. Seni oli isal õigus sellise sündmuse puhul saada täiendavat lapsepuhkust, mille eest tasuti 66 krooni päevas. MTA paneb igale töötajale südamele üle kontrollida, kas tema maksud on korrektselt makstud.

Seda saab teha Internetis e-maksuameti/e-tolli teeninduskeskkonnas. Klientidel on võimalus tuludeklaratsioonidesse parandused sisse viia. Eraisik võib vaadata talle tehtud väljamaksete andmeid tööandjate kaupa, kes on temale tehtud väljamakseid deklareerinud. Selleks tuleb siseneda e-maksuameti/e-tolli uude versiooni -> valida Eraklient (vaid isikutel, kes saavad esineda e-keskkonnas mitme rolliga) -> horisontaalmenüüst "Väljamaksed ja tasumised" -> avanevast vasakmenüüst "TSD koondandmed" -> seal valitakse aasta -> klikata ettevõtte nimel.

Lisainfot vanemahüvitise kohta võib leida Sotsiaalministeeriumi kodulehelt http://www.sm.ee/est/pages/goproweb0731. Loe MTA pressiteadet: http://www.emta.ee/?id=23246&tpl=1026

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus