iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Lasse Lehis: muidugi olen Lätis alkopoes ja tanklas käinud

Lasse Lehis: muidugi olen Lätis alkopoes ja tanklas käinud

Rubriik: Äripäev

Täna toimub aktsiisipoliitika ja varimajanduse teemaline ümarlaud, kus maksuamet, konjunktuuriinstituut, kaubandus-tööstuskoda ja maksumaksjate liit annavad ülevaate aktsiisipoliitika üldistest trendidest ja selle mõjust varimajandusele ja ettevõtlusele. Äripäeva raadio hommikuprogrammis käis teemast rääkimas maksumaksjate liidu tegevjuht Lasse Lehis, kes võttis probleemi kokku sõnadega, et seis ei ole sugugi hea.

„Aktsiisi teemadel on esimese asjana inimestel meeles Lätiga seonduv ja selle pinnalt on asjad läinud päris hulluks,“ ütles Lehis. Tänane ümarlaud ei keskendu aga õlleaktsiisile, vaid ka kütuse- ja tubakaaktsiisile. Samuti antakse ülevaade olukorrast ümbrikupalkadega, millega on maksuamet sel aastal vägagi kimpus.

Viimase kohta ütles Lehis, et konjunktuuriinstituudi värske uuringu järgi on näha selgelt, et üha rohkem inimesi ei pea ümbrikupalga saamist taunivaks, vaid pigem lepib sellega.Muutunud on ka see, et kui varem toodi salasigarette peamiselt Venemaalt, siis nüüd tuuakse neid rohkelt ka Lätist. Kui 21% turu-uuringule vastanutest ütles, et nad käivad ise Lätist sigarette ostmas, siis 25% vastas, et laseb kaupa tuttavatel sealt tuua. „Peame need kaks protsenti kokku liitma ja saame päris hirmutava tulemuse,“ rääkis Lehis.„Lisaks kõigele muule, mida ettevõtjad on aktsiisipoliitikale ette heitnud — maapoed pannakse kinni, Soome turistide arv väheneb, majutus ja transport kannatavad — on mõtlematu õlleaktsiisi tõus pannud põntsu ka meie statistikale,“ rääkis Lehis. Nimelt ei ole tema sõnul uuringud enam adekvaatsed, kuna inimesed ei tea enam, kuidas Lätis ostetud, tarbitud ning ka edasi müüdud alkoholi ja tubakat nimetada.

„Vanasti oli lihtne — kui sigaretipakil oli Venemaa märk, oli tegu illegaalse tootega. Nüüd aga, kui inimene ostab Lätist õlut ja sigarette, siis see on veel legaalne. Kui aga ostab tuttavalt Lätist toodud kaupa, siis see ei ole legaalne,“ selgitas Lehis, miks statistika on pea peale pööratud. „Inimestel on raske küsimustele vastata.

Peame paremini selgitama, mida võib teha ja mida ei või,“ lisas ta.Küsimuse peale, kas ta ise on Lätis alkoholipoes või tanklas käinud, vastas Lehis, et muidugi on. „Olen seal käinud juba sellepärast, et näha, mis seal toimub. Olukord meenutab laulupidu,“ ütles ta.

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus