iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Kultuur ja maks

Kultuur ja maks

Rubriik: Postimees

Riigikogu liige Jürgen Ligi kirjutab Postimehes etenduste ja kontsertide käibemaksust.

Rehepapp pole ammu enam amet, ta ei tunne ametite piire nagu südametunnistuski. Ketserlik on nii öelda, aga poliitika on suuresti sõda rehepaplusega, omakasu vastu ja avalike huvide eest. Teadmisega, et poliitikategijana ollakse ametijärgselt ise kahtlusaluse rollis. Näiteks kirjanikule annab amet hoopis immuniteedi.

Seda suurem on tema vastutus, et tal (maksu)poliitilisse debatti astudes oleks öelda midagi kaalukat ja avalike huvidega läbi kaalutut. Etenduste käibemaksu teema vajab kõige kiuste selgitamist, nagu ka vastamist etteheited, mida 18% maksumäära toetajaile tegi teiste seas Mihkel Mutt (PM 7.12). Maksundus on võrratult igavam kui poeesia. Maks ja kultuur on peaaegu et vastandid nagu paha ja hea, kuid mõlemad on elu osad.

Maksunduses ei piisa, et arvaja on poeet ja vorm kaunis, selles kehtib pigem loogika ning eelistused tuleb panna täpsete argumentide keelde. Loogiline järeldus kõigest õilsast, mida piletite käibemaksu teemal mõne päevaga on öeldud, on «ei kultuuripoliitikale ja -toetustele!». Kultuur tuleb öeldu järgi vabastada ikkest, sest toetamine tekitab kroonusõbralikkust, meelelahutust ja kultuuri ei saa eraldada, eraldajaid usaldada – valides jääb keegi äkki ilma. Prostam resümee oleks «lennaku miljonid, küll leidub allatuult väärtkultuurigi».

Kultuuri vaenlane number üks ei ole siiski poliitika, vaid halb maitse, söandan väita. Kultuuri toetamine on nii tähtis selle pärast, et publikumenu ja etenduse sügavus ei ole korrelatsioonis. Toetustevabal sõltumatusel oleksid omad võlud, kuid ei usu, et see oleks kultuurisõbra praktiline soov. Piinavalt igav on lisada, et ainuüksi ressursside piiratus sunnib peale vaeva meelelahutust kultuurist eristada.

See tähendab esmalt toetusmeetodi valikut, mitte vaidlust maitse üle. Pole midagi kultuuritut tões, et käibemaksusoodustus on halvim võimalik viis kultuuri toetada, see ei lähe mitte lihtsalt röögatult kalliks, vaid esimeses järjekorras vastuollu meie tunnetusega kultuuri enese väärtustest. Poliitika on paratamatu, et eelistada inimtegevusest paremat osa kultuurina. Meie maksumäärad pole kõrged, ja selle üks eeldusi on olnud grupihuve teenivate maksusoodustuste vähesus.

Koalitsioonileppessegi on kirja saanud, et käibemaksuerandeid ei toetata. Loe täpsemalt: http://www.postimees.ee/160108/esileht/arvamus/306446.php

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus