iconJuurdepääsetavus
EML sügiskonverents: maksutõusu eri Maksud ja raamatupidamine aastal 2025 Registreeri / loe lähemalt

Kokkuhoiu võimalikkusest maksuameti näitel

Kokkuhoiu võimalikkusest maksuameti näitel

Kopeeri viide

Dmitri Jegorov, Maksu- ja Tolliameti peadirektori asetäitja, kirjutab Postimehes, et jaanipäevajärgne periood on siinmail tavaliselt niivõrd rahulik, et oleme harjunud nimetama seda hapukurgihooajaks, mil midagi tõsist Eestis ei toimugi. Samas ei saa seda, mis toimub enamikus riigi rahakotist rahastatavates ametites ja ministeeriumides praegu, kuidagi hapukurgihooajaks pidada. Käib vilgas töö reservide otsimisel 2009. aasta eelarve tarvis.

Paratamatult tekivad küsimused, kas kogu meie avalik sektor ongi niivõrd optimeeritud, et mingeid reserve tõepoolest enam ei ole.

Ma ei suuda seda uskuda. Maksu- ja Tolliamet on tõhusalt töötav asutus, kuid meiegi usume kulude vähendamise võimalusse. Nüüdse ameti eelkäijateks olnud asutustes oli aastal 2003 tööl kokku ligi 2500 teenistujat. Praeguseks on see arv vähenenud ligi 20%.

Samal ajal on oluliselt suurenenud koormus nii maksu- kui tolliliinis: majandus kasvas tublisti, hoogustus ka väliskaubandus, lisandusid uued maksukohustused ning täienes järelevalveülesannete loetelu. Sellest hoolimata suutis maksuhaldur tänu pidevatele uuendustele parandada kontrollitegevuse tabavust ning kiirendada teeninduslikke protsesse (näiteks enam makstud maksude tagastamise kiirus või sajale liginev e-tolli kasutusprotsent). Kõik see vaid selleks, et saavutada väiksema kuluga kvaliteetsemad tulemused. Vaatamata Eesti kuulumisele nende väheste riikide sekka, kus ühendmaksuhalduri maksukogumise kulukus on alla 1% (Eestis nimelt 0,79%), usume MTAs siiski, et ka meil on võimalik töötada veelgi tõhusamalt.

Loe täpsemalt: http://www.postimees.ee/?id=21329