Tulemas koolitus: 05.10.2023 - Tallinn – Sügiskonverents 2023 Registreeri / loe lähemalt

Kodus töötamise korral võib ettevõtjale tekkida maksurisk

Kodus töötamise korral võib ettevõtjale tekkida maksurisk

Rubriik: Äripäev

Ettevõtluskonsultant Olavi Kärsna kirjutab Äripäevas, et iseenda elamiseks kasutatud korteri või maja müümisel on harjutud mõtlema, et selle müük on alati maksuvaba.

Kõik oleneb sellest, kuidas ettevõtja elamispinna omanikuks sai. Kui maja või korter on omal ajal kollaste kaartide eest erastatud või see on omandireformi käigus tagastatud, on eluruumi müük tingimusteta maksvaba. Tagastamise puhul on küll tingimuseks ka see, et maad ei ole üle 2 hektari, aga see ei ole praegu teemaks. Kui aga eluruum osteti, ehitati, saadi kingitusena või päranduseks, on lugu teine.

Kui ettevõtja töötab kodus, võib ta osa kodustest ekspluatatsioonikuludest kanda ettevõtluse kuludesse, sest osa kodust on osal ööpäevast tööruumiks. Aga see tähendab ühtlasi, et eluruumis tehti ka midagi muud peale elamise. Ehk nagu lõige 6 ütleb: seda kasutati ka muul otstarbel. Sellisel juhul tuleb maja või korteri müümise korral kirjutada proportsionaalne osa müügikasust (mitte kogu müügitulust, vaid puhaskasust) tuludeklaratsiooni A-vormile varamüügi tabelisse.

Seda ei pea kirjutama E-lisale, st makstakse ainult tulumaksu. Samuti ei too see kaasa mingeid makse ettevõtluse lõpetamisel: see käib ainult elamispinna müügi kohta. Loe täpsemalt: http://www.aripaev.ee/3725/rubr_artiklid_372510.html