iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Kodulaenu intresside maksusoodustuste kaotamine peab arvestama õiguspärase ootuse põhimõtet ja ei tohi kaasa tuua maksukoormuse tõusu

Kodulaenu intresside maksusoodustuste kaotamine peab arvestama õiguspärase ootuse põhimõtet ja ei tohi kaasa tuua maksukoormuse tõusu

Rubriik: EML

Eesti Maksumaksjate Liit ei poolda eluasemelaenu intresside maksusoodustuse kiiret kaotamist, kuid toetab laiapõhjalist ja kaalutletud arutelu selle maksusoodustuse tuleviku üle. On igati tervitatav, kui analüüsitakse mis tahes maksusoodustuse mõju ja otstarbekust ning vastavalt analüüsi tulemusele jõutakse järeldusele maksusoodustust kitsendada või laiendada, muuta, kaotada või asendada muu soodustuse või toetusega. Samas ei ole erilist mõtet pikalt diskuteerida küsimuses, mille kohta on otsustajatel “õige” vastus juba ette teada.

EML on arvamusel, et kindlasti ei ole kõik eluasemelaenu intresside maksjad praegu Eestis kõige enam riigi tuge vajavad isikud. Väga võimalik, et mõistlikum oleks anda soodustusi või toetusi hoopis lasterikastele peredele, töötutele, väikese sissetulekuga inimestele jne.

Võib-olla vajaksid laenusaajatega võrdselt toetust ka need inimesed, kes ostsid või ehitasid eluaseme oma säästude eest või kes hoopis üürivad korterit või on sunnitud käima igapäevaselt teises piirkonnas tööl, sest nad ei suuda teises asulas endale korterit ei üürida ega osta. Samuti tuleb meeles pidada, et tulumaksusoodustustest ei ole mingit kasu neile, kes ei tööta ja tulu ei saa. 2010. aastal võib Eesti maksukoormus ka ilma maksutõusude ja soodustuste kärpimiseta kasvada rekordiliselt kõrgele tasemele.

Seega on EML arvates maksusoodustuste kärpimine võimalik vaid siis, kui sellega kaasneb muid meetmeid, mis maksukoormust vähendaksid. Näiteks võiks tõsta maksuvaba tulu, mis sisuliselt tähendaks, et praegu vaid kodulaenu võtjate vahel jagatav raha jaguneks võrdselt kõikide maksumaksjate vahel ja nad saaksid oma raha kätte igal palgapäeval, mitte vaid üks kord aastas. Kindlasti tuleb arvestada juba laenu võtnud isikute õiguspärase ootusega maksusoodustuse säilimise suhtes. Vastasel juhul oleks seadusemuudatus vastuolus põhiseadusega.

Kui asuda tulumaksuseadust muutma ja eluasemelaenu intresside tulust mahaarvamist piirama, siis on see algselt lubatav vaid uute laenuvõtjate suhtes ning sedagi kindlasti mitte enne 2011. aastat. Nendele, kes maksusoodustust juba kasutavad, tuleb kindlasti kehtestada vähemalt 5-aastane üleminekuperiood, mille jooksul võiks mahaarvamist järk-järgult vähendada. Võimalik kodulaenu intresside maksusoodustuse piiramise otsust ei tohi teha kiirustades ega kaalutlemata.

Maksumaksja jaoks on kindlasti oluline ka see, et võimalikud eespool nimetatud maksukoormuse tõusu vähendavad kompensatsioonimeetmed oleksid vastu võetud ja kehtestatud sama seadusemuudatusega, millega piiratakse eluasemelaenuga seotud maksusoodustust. Kui maksusoodustuste ümberjagamise või asendamise osas kokkulepet ei saavutata, siis on kõige õigem jätta senine maksusoodustus muutmata kujul kehtima. Ei saa märkimata jätta ka seda, et eluasemelaenu intresside maksusoodustuse piiramine ei loo Eestis ühtegi uut töökohta ega soodusta karvavõrdki Eesti ettevõtete konkurentsivõimet, mistõttu oleks valitsusel mõistlikum kulutada praegu rohkem tähelepanu ja energiat muudele pakilisematele probleemidele. Lisateave: EML pressiesindaja Margit Berko, telefon 626 4196, 53 035 007, margit@maksumaksjad.eeTooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus