iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Kas Eesti maksusüsteem on metsas?

Kas Eesti maksusüsteem on metsas?

Rubriik: EML

Üle kolmandiku Eesti metsadest kuulub eraisikutele. Kehtiv maksusüsteem mõjutab erametsaomaniku käitumist ja kogu metsandussektorit aga negatiivselt, väidab vastav uurimus, mida märtsi MaksuMaksja esitleb.

Mirjam Marastu uurimistöö „Eesti maksusüsteemi mõju Eesti metsandussektorile ja erametsaomaniku käitumisele” toob välja maksusüsteemi kahjulikud küljed: metsaomanike read võivad hõreneda, nad jätavad metsa majandamise hooletusse, maksusüsteem soodustab maksupettusi, metsakasvatajatele eelistatakse põllumehi, maksusüsteem ei arvesta metsakasvatuse eripära jne. Autori hinnangul tuleb säästliku metsanduse ja metsade aktiivse majandamise tagamiseks maksusüsteemi muuta.„Metsaga seonduvad maksuaspektid on kahtlemata keerulised ja vajavad tähelepanu. Eriti arvestades seda, kui vähe inimesed tunnevad maksustamise nüansse, kuid kui palju metsast sisuliselt kuulub samal ajal füüsilistele isikutele,” kommenteerib uurimuse pinnal tehtud järeldusi EML jurist Martin Huberg.

Tema arvates maalib maksusüsteemi kriitika paljuski hoopis tonti seinale. Autor aitab lugejal olulised küsimused lahti mõtestada ja kommenteerib tõstatatud probleeme.Aktuaalseid maksuprobleeme käsitleb ja EML seisukohti nende osas tutvustab liidu nõukoja esimees Lasse Lehis. „Mõni maksuteema on juba pikemat aega olnud päevakorral, kuid endiselt on selgusetu, kas ja millal lahendus saabub,“ märgib ta. Lahendusi ootavad maksumaksjad kindlasti järgmistele küsimustele: teatri- ja kontserdipiletite käibemaksumäär, füüsilise isiku väärtpaberitulu maksustamine ning 2009.

aasta tulumaksureform.MaksuMaksja küsimustele vastab ärikonsultatsiooni ja raamatupidamise ettevõtete IMG grupi omanik ja juht Ardo Ojasalu, kes omal ajal Maksuameti peadirektorina pälvis hüüdnime Maksuterminaator. Paljud aga ei teagi, et maksupetturite liistule tõmbamisega ilma teinud peadirektor peab enda üheks saavutuseks hoopis maksuameti kui teenindava asutuse mõtteviisi toomist Maksuametisse.„Maksunduses on kõige tähtsam „2009. a probleemi” lahendamine,“ rõhutab Ojasalu. „Ükskõik milline lahend on parem kui kummi edasivenitamine.

Kõik muud teemad on vähemtähtsad.“Ojasalu hinnangul ei ole Eestil mõtet vana maksusüsteemi juurde tagasi minna – investeeringute maksuvabastuse säilitamine ning ema- ja tütarettevõtte direktiivi järgimine on ka aastast 2000 kehtiva maksusüsteemi raames võimalik.Ta on kasvõi ise valmis Eesti seisukohti vajadusel Euroopa Kohtus kaitsma, sest majandusliku sisu poolest ei ole Eesti praegune maksusüsteem konventsionaalsest süsteemist halvem.Maksukorralduse seaduse olulist, eelotsuseid puudutavat muudatust tutvustab EML jurist Martin Huberg. Maksukohustuslase taotlusel annab Maksu- ja Tolliamet alates 2008. aastast eelotsusega tulevikus sooritatava toimingu või toimingute kogumi maksustamise kohta siduva hinnangu, mis peaks maksumaksjate kindlustunnet suurendama. Eelotsust saab küsida kõikide maksudega seonduvalt.Ajakirja MaksuMaksja annab Eesti Maksumaksjate Liit välja juba 11.

aastat.Eesti Maksumaksjate Liit on 1995. aastal loodud mittetulundusühing, mis kaitseb maksumaksjate huve ja õigusi, taotleb optimaalset maksukoormust ning jälgib kogutud maksuraha efektiivset kasutamist. Liit ühendab üle 2500 liikme.Täiendav info:Õnneli VarendTegevjuhtEesti Maksumaksjate LiitAhtri 6a, 10151 TallinnTelefon: 626 4190E-mail: info@maksumaksjad.eeKoduleht: www.maksumaksjad.ee

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksumaksja koolitused:
Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024

Raamatupidamise aastaaruanne majanduslanguse ajal: kuidas kajastada raamatupidamiskohustuslase “head” või “halba” finantsseisundit, millistele asjaoludele peaks pöörama rohkem tähelepanu. Räägime ka raamatupidaja vastutusest.

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027, nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Registreeri / loe lähemalt
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus