iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Käibemaksusegadus võib riigile kalliks minna

Käibemaksusegadus võib riigile kalliks minna

Kopeeri viide

Lauri Linnamäe kirjutab Postimehes, et Maksu- ja Tolliamet võib saada miljonitesse ulatuva nõude, kui Riigikohus peaks tunnistama seadusevastaseks praeguse korra, mille järgi maksavad erafirmad piletimüügi pealt suuremat käibemaksu kui riigiasutused.

Tallinna halduskohus esitas Riigikohtule taotluse kuulutada põhiseadusega vastuolus olevaks käibemaksuseaduse paragrahv, mis kehtestab eraettevõtjaist kontserdikorraldajatele piletite 18-protsendilise käibemaksu, riigiga seotud korraldajatele ja MTÜdele aga viieprotsendilise. Madalam käibemaksumäär kehtib riigi-, munitsipaal- või eraetendusasutustele tingimusel, et riigi-, valla- või linnaeelarvest või Eesti Kultuurkapitalilt saadav toetus moodustab korraldaja kalendriaasta eelarvetulust vähemalt kümme protsenti. «Kui riigikohus leiab, et erinevad käibemaksumäärad on põhiseadusega vastuolus, võib erakontserdikorraldajatel tekkida õigus nõuda viimase kolme aasta jooksul ülemakstud 13 protsenti käibemaksu tagasi,» selgitas Eesti Kontserdikorraldajate Liitu esindav jurist Reimo Mets. Kuna erakontserdikorraldajaid on palju, ei osanud Mets võimalike nõuete summat oletadagi.

«Kindlasti on tegu miljonite kroonidega,» rõhutas ta. Kui aga kohus käibemaksuseaduse paragrahvi põhiseadusevastaseks kuulutabki, ei tähenda see automaatselt viieprotsendilist käibemaksu kõigile üritusekorraldajatele. «See otsus tähendaks, et käibemaks on kõigile kas viis või 18 protsenti,» märkis Mets. «Kolmas variant on ka – kõigile võrdne käibemaksumäär.» Tallinna halduskohus nõustus mais ühe muusikalilavastaja kaebusega, et madalama maksumäära rakendamise tingimused on vastuolus nii Eesti Vabariigi põhiseaduses sätestatud võrdse kohtlemise põhimõttega kui ka Euroopa Liidu asutamislepingus sätestatud teenuste vaba liikumise põhimõttega.

Halduskohus esitas 11. mail riigikohtule taotluse säte põhiseadusevastaseks tunnistada, riigikohtul on vastamiseks aega 11. septembrini. Kultuuriürituste käibemaksustamise seadusevastasusele on tähelepanu juhtinud ka õiguskantsler.

Loe täpsemalt: http://www.postimees.ee/210807/esileht/majandus/277976.php