iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Käibemaks juurde FIE oma taskust?

Käibemaks juurde FIE oma taskust?

Rubriik: Äripäev

Ettevõtluskonsultant Olavi Kärsna mõtiskleb Äripäevas FIE käibemaksukohustuslasena registreerimiskohustuse tekkimisest ning selle seostest kassa- ja tekkepõhise käibemaksuarvestusega.

Aastast 2004 kehtima hakanud käibemaksuseaduses on § 44 "Füüsilisest isikust ettevõtja käibemaksuga maksustamise erikord". Seda esimest korda lugedes sai kergendatult ohatud: lõpuks ometi saab FIE korraldada kogu oma arvepidamise kassapõhiselt. See oligi minu teada § 44 eesmärk, aga seaduste sõnastamisega võib kõiksugu ootamatusi ette tulla. Käibemaksuseaduse praegune sõnastus jätab paaris olulises küsimuses tõlgendamisruumi.

Ja kui selline võimalus juba kord on, siis seda ka kasutatakse. Kõige olulisem probleem FIEde käibemaksu juures: kuidas peab hindama seda, kas käive on jõudnud 250 000ni? 2003. aastast võivad kõik FIEd pidada raamatupidamisarvestust kassapõhiselt.

See muutus viidi raamatupidamise seadusse sellepärast, et FIEde tulu maksustamine toimub alates 2000. aastast rangelt kassapõhiselt ilma ühegi erandita. Seepärast oleks FIEdele tekkepõhise raamatupidamise kohustus asi iseeneses. Maksuametil on tulu- ja sotsiaalmaksu kontrollides niikuinii vaja tekkepõhine raamatupidamine kassapõhiseks konverteerida.

Käibemaksuseaduse § 11 ütleb, et Eesti-sisene käive tekib kas kauba üleandmisest/teenuse osutamisest või selle eest osalisest/täielikust tasumisest. § 44 osutab hiljem paragrahv 11 sellele osale, mis räägib tasumisest käibe tekkimise hetkena. Nii see FIEde kassapõhise käibemaksuarvestuse võimalus tekibki. Maksu- ja tolliametis on aga otsustatud käibemaksuseadust tõlgendada nii, et käibe suuruse üle enne käibemaksukohustuslaseks registreerimist peab FIE arvet pidama n-ö tavalisel, raamatupidamise keeli tekkepõhisel meetodil: käive tekib ka teenuse osutamisest või kauba üleandmisest, mitte ainult raha saamisest.

Ja siis võib FIE maksukohustuslaseks registreerimisel esitada kohe teatise selle kohta, et edaspidi hakkab ta käibemaksuarvestust pidama kassapõhiselt. Rahandusministeeriumist öeldi mulle, et selline tõlgendamine on puhas jama, aga maksuametnikud teavad ikka, et nende pool tõlgendatakse seadust nimelt nii ja see on rahandusministeeriumiga kooskõlastatud. Loe täpsemalt: http://www.aripaev.ee/3378/arv_kolumn_337801.html Rahandusministeeriumi kommenteeritud käibemaksuseadust vt siit (pdf fail): http://www.fin.ee/doc.php?75185

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksumaksja koolitused:
Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024

Raamatupidamise aastaaruanne majanduslanguse ajal: kuidas kajastada raamatupidamiskohustuslase “head” või “halba” finantsseisundit, millistele asjaoludele peaks pöörama rohkem tähelepanu. Räägime ka raamatupidaja vastutusest.

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027, nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Registreeri / loe lähemalt
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus