iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Ka vastu tahtmist saadud tulu maksustatakse

Ka vastu tahtmist saadud tulu maksustatakse

Rubriik: Äripäev

14. veebruari Äripäevas kirjutab maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja Dmitri Jegorov, et maksustamisel ei ole tehingu või toimingu juriidiline vorm ainus, mis määrab maksukohustuse tekkimise aja ja ulatuse, oluline on tehingu või toimingu sisu. Maksuseadused sätestavad tingimused, mille saabumisel tekib maksukohustus.Artikkel puudutab ülevõtmispakkumise käigus aktsiaid võõrandanud füüsilisi isikuid, kelle aktsiad liikusid enne lõplikku ülevõtmist mõne äriühingu kaudu.

Tulumaksuseaduse kohaselt maksustatakse residendist füüsilise isiku kasu, mis tekib vara võõrandamisest. Järelepärimiste põhjal oli alust väita, et füüsiliste isikute omandis olnud aktsiad olid võõrandatud äriühingutele (mis tahes moel) eesmärgiga ära kasutada äriühingute maksustamise omapära.

Sellega üritati tõenäoliselt ajatada füüsilise isiku väärtpaberite müügist saadava tulu laekumist ja lükata ajaliselt edasi tulumaksukohustuse tekkimise hetke. Tulumaksuseadus ei näe ette võimalust maksukohustuse edasilükkamiseks. Seega on maksuhalduri arvates väga oluline, kas aktsiad sattusid äriühingusse siis, kui oli juba teada, et neid võõrandatakse edasi. Kui jah, on tegu tulu siirdamisega äriühingule, seejuures loetakse, et füüsilise isiku tulu on realiseeritud.

See ei tähenda, et kõigil teistel juhtumitel maksukohustust ei teki.Kuigi füüsilisel isikul tekkiva maksukohustusega arvestamise võimalusi on tulenevalt skeemide paljususest mitmeid, on selge, et topeltmaksustamist ei saa tekkida, kui füüsilise isiku realiseeritud kasu laekub vormiliselt äriühingule. Kui kasu on realiseeritud füüsilise isiku tasemel, tuleb tema sissemakset lugeda rahaliseks sissemakseks, mis on äriühingu osaluse soetamismaksumus.Täpsemalt saab lugeda http://www.aripaev.ee/3131/arv_vastukaja_313101.html või 14. veebruari Äripäevast lk 22.

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksumaksja koolitused:
Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024

Raamatupidamise aastaaruanne majanduslanguse ajal: kuidas kajastada raamatupidamiskohustuslase “head” või “halba” finantsseisundit, millistele asjaoludele peaks pöörama rohkem tähelepanu. Räägime ka raamatupidaja vastutusest.

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027, nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Registreeri / loe lähemalt
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus