Jüri Pihl, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) esimees, kirjutab Postimehe arvamusküljel, et keerukad ajad tähendavad alati võimalusi muutusteks. Praegune majandussurutis annab meile võimaluse muuta majanduse struktuuri ja viia läbi olulised reformid. Kuid see on ka võimalus muuta väärtushinnanguid – muuta meie ühiskond sidusamaks ja ühtehoidvamaks, asendada raha olulisemate väärtustega.
Eduka arengu tagamiseks on vaja murrangut mõtteviisis. Ahnus ja raha asjade mõõduks sättimine, riigi rolli ja sotsiaalriigi põlastamine on meid viinud raskesse seisu.
Müüt madalate maksudega kaasnevast heaolust on kokku varisenud. Näeme, et ka kasumlikult toiminud ettevõtted võivad kergekäeliselt loobuda Eestis tegutsemisest. Välisinvestorid ei vaata praeguses olukorras madalat maksumäära, vaid riigi elujõudu. Pankroti veerel seisvasse riiki ei investeerita niikuinii, olgu maksumäärad kui tahes madalad.
Üheks 2011. aasta parlamendivalimiste peateemaks tõuseb paratamatult maksupoliitika. On selge, et vananeva ja kahaneva rahvastikuga ühiskonnas pole võimalik madalate maksudega ehitada Põhjala riiki. Tulumaksu vähendamine, ettevõtete kasumi maksustamisest loobumine ja riigi tulubaasi ülesehitamine tarbimismaksudele pole olnud tark poliitika.
Kui soovime endiselt osa saada avalikest teenustest ja sellega kaasnevast turvatundest, tuleb meil teha muudatusi kogu maksusüsteemis. Riigi tulud ei saa sõltuda nii suurel määral tarbimisest, vaid peavad rajanema stabiilsemal alusel. See tähendab, et peame suurendama otseste ja ressursimaksude osakaalu eelarves võrreldes kaudsete maksudega. Eesti vajab senisest solidaarsemat maksusüsteemi, milles ettevõtete kasumid on maksustatud ja üksikisikute tulu on maksustatud võrdsemalt.
Paratamatult tähendab see suurema sissetulekuga inimeste panuse kasvamist. Maksupoliitika peab vajalikke muutusi positiivselt mõjutama. Ettevõtte tulumaks koos erisustega on tavaliselt hoob, mis võimaldab toetada eksporti, ergutada innovatsiooni ning suunata erainvesteeringuid ja ettevõtete panust inimkapitali ehk töötajate haridusse ja tervisesse. Loe täpsemalt: http://www.postimees.ee/?id=92613