iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Jõulutunneli annetajatel on õigus tulumaksutagastusele

Jõulutunneli annetajatel on õigus tulumaksutagastusele

Rubriik: EML

Eesti Televisiooni heategevusprogrammis “Jõulutunnel” koguti televaatajatelt üle 3 miljoni krooni eest annetusi Tallinna Lastehaigla Toetusfondile ja TÜ Kliinikumi Lastefondile laste raviks mõeldud reanimobiilide ostmiseks.

Ajakirjanduses on leidnud elavat vastukaja annetatud raha eest ostetava kauba käibemaksuga maksustamine. Samas on tähelepanuta jäänud annetustega seotud tulumaksusoodustus.EML tuletab meelde, et mõlemad “Jõulutunneli” annetuste saajad – sihtasutus Tallinna Lastehaigla Toetusfond (registrikood 90000647) ja sihtasutus Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond (registrikood 90001931) – on kantud tulumaksusoodustustega mittetulundusühingute ja sihtasutuste nimekirja (vt tulumaksuseaduse § 11) ning sellest tulenevalt on füüsilisel isikul õigus deklareerida “Jõulutunneli” annetused oma 2006. aasta tuludeklaratsioonis ning arvata annetuste summa maha oma maksustatavast tulust (arvestades tulumaksuseaduses toodud piirmäärasid).See tähendab, et kui kõik annetajad saaksid mahaarvamist deklareerida, maksaks riik igalt annetatud kroonilt 23 senti tagasi.Vastavalt tulumaksuseaduse § 571 lõikele 3 peavad annetuste saajad esitama Maksu- ja Tolliametile deklaratsiooni vorm INF4 kõikide aasta jooksul saadud annetuste kohta. EML loodab, et “Jõulutunneli” korraldajad ja koostööpartnerid tagavad vajaliku info jõudmise inimeste eeltäidetud tuludeklaratsioonidesse.

Kui mingil põhjusel andmed siiski eeltäidetud tuludeklaratsiooni ei jõua, on maksumaksjatel õigus mahaarvamist ise deklareerida ning kasutada annetust tõendava dokumendina telefoniarvet.Kui annetus tehti juriidilise isiku ametitelefonilt, siis peab vastav juriidiline isik deklareerima annetust maksudeklaratsiooni TSD lisas 5 ning saab rakendada tulumaksuseaduse § 49 lõikes 2 toodud maksuvabastust.Kui annetus tehti riigiasutuse ametitelefonilt, siis peab telefoni kasutaja annetuse tööandjale hüvitama, sest riigieelarve seaduse § 29 lg 3 kohaselt on riigiasutustel keelatud teha annetusi, kui seda ei ole ette nähtud riigieelarves. Telefoni kasutaja saab sellisel juhul tööandja tõendi alusel deklareerida annetust oma füüsilise isiku tuludeklaratsioonis.EML on arvamusel, et maksumaksjad on annetustega seotud maksusoodustusest vähe informeeritud. Seda kinnitab ka tuludeklaratsioonide statistika. Asjast huvitatud isikud ja asutused peaksid tegema maksusoodustuse tutvustamiseks rohkem selgitustööd.

Loomulikult ei saa maksusoodustus olla määrav motiiv annetuse tegemiseks, kuid teadmine riigipoolsest toetusest võib annetajat innustada suuremate annetuste tegemisele. Samuti on kurb, kui isikud jätavad teadmatusest kasutamata neile seadusega ettenähtud soodustused.Selleks, et kasutada tulumaksusoodustust, tuleb kontrollida annetuse saaja vastavust tulumaksuseaduse nõuetele. Tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute ja sihtasutuste nimekiri on avaldatud Maksu- ja Tolliameti veebilehel http://www.emta.ee/failid/mittetul_koond_010706.xls Lisaks eelpoolviidatud nimekirja kantud isikutele tehtud annetustele saab tulust maha arvata annetusi, mida tehti usulistele ühendustele, riigi või kohaliku omavalitsusüksuse teadus-, kultuuri-, spordi-, haridus- või sotsiaalhoolekandeasutusele, kaitseala valitsejale, avalik-õiguslikule ülikoolile või erakonnale (vt tulumaksuseaduse § 27).Annetustega seotud maksusoodustustest on pikemalt kirjutatud ka EML ajakirja MaksuMaksja 2006. aasta aprilli ja detsembri väljaannetes.Eesti Maksumaksjate Liit on 1995.

aastal loodud mittetulundusühing, mis kaitseb maksumaksjate huve ja õigusi, taotleb optimaalset maksukoormust ning jälgib kogutud maksuraha efektiivset kasutamist. Liit ühendab üle 2500 liikme.Täiendav informatsioon:Õnneli Varend TegevjuhtEesti Maksumaksjate LiitAhtri 6A, Tallinn 10151Telefon: 626 4190E-mail: onneli@maksumaksjad.eeWeb: www.maksumaksjad.ee

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus