Tulemas koolitus: 05.10.2023 - Tallinn – Sügiskonverents 2023 Registreeri / loe lähemalt

Jaanuari MaksuMaksjas Eesti maksusüsteemi paremaks muutmine

Jaanuari MaksuMaksjas Eesti maksusüsteemi paremaks muutmine

Rubriik: EML

Värske ajakirjanumber kirjutab, kuidas vaatamata üldlevinud arvamusele, et Eesti maksusüsteem on paindlik ja välisinvestorite jaoks atraktiivne, leidub selles siiski külgi, mida muuta, et jätkuvalt teiste riikidega konkurentsis püsida.

Deloitte Advisory AS juhtiv maksukonsultant Ivo Vanasaun analüüsib valdusühingutega seonduvaid maksuaspekte Eestis ja välisriikides ning nendib, et Eesti positsioon Baltikumis hakkab käest libisema ja vajalik oleks maksukeskkonda teha mõned muudatused. Tartu Ülikooli õigusteaduskonna magistrandid Gea Lepik ja Maarja-Liis Lall käsitlevad oma artiklites litsentsitasu mõistet tulumaksuga maksustamisel ning potentsiaalseid võimalusi maksusoodustuste rakendamiseks. Praegu on litsentsitasudelt saadud kasumi väljamaksmine Eestis kõrge tulumaksumääraga maksustatud ning ka väljamakstavatelt litsentsitasudelt peetakse tulumaksu kinni, mis aga ei soodusta rahvusvaheliste kontsernide toomist siia. EML jurist Gaily Kuusik tutvustab Riigikohtu ja Euroopa Kohtu värskemaid selgitusi ühendusesisese kauba liikumise tõendamise ning müüjale ühendusesisese kaubatarne maksuvabastuse andmise osas.

Mõlemad kohtud rõhutavad jätkuvalt maksumaksja hoolsuskohustuse täitmist, mis kehtib ka müüjale, kes müüb kaupa teise liikmesriiki ja soovib rakendada 0% maksumäära. Tartu Ülikooli õigusteaduskonna magistrant Kersti Heide annab ülevaate mõistliku menetlusaja õigusest maksualaste süütegude uurimisel, selle õiguse rikkumise tuvastamise hindamiskriteeriumitest ning rikkumise tagajärgedest nii kriminaalasja kui tsiviilhagi lahendamisele. Õnneks on mõistliku menetlusaja rikkumise juhtumid Eesti praktikas üsna harvad. Advokaadibüroo Raidla Lejins & Norcous maksunõunik Villy Lopman toob lugejateni kokkuvõtte Riigikohtusse jõudnud vaidlusest juhatuse liikmele tehtud erisoodustuse üle, mis puudutab äriühingu tehtud kulutusi juhatuse liikmele kuuluvale eluruumile.

Autor jagab soovitusi, kuidas vähendada äriühingule kuuluva korteriomandiga kaasnevaid võimalikke maksuriske. Advokaadibüroo Hansa Law Offices vandeadvokaat Monika Nõlv kirjutab Riigikohtu otsusest, mis puudutab maksukohustuslase tahtluse hindamist, hoolsuskohustuse rikkumist ja pahauskse käitumise tõendamist. Lisateave: MaksuMaksja peatoimetaja Margit Berkotelefon 626 4196, 53035 007margit@maksumaksjad.ee