iconJuurdepääsetavus
EML sügiskonverents: maksutõusu eri Maksud ja raamatupidamine aastal 2025 Registreeri / loe lähemalt

Istuv valitsus tiksub vaikselt oma aega

Istuv valitsus tiksub vaikselt oma aega

Kopeeri viide

23.03.06 Äripäeva arvamusküljel kirjutab Res Publica esimees Taavi Veskimägi, et see valitsus on ennast ammendanud. Istuv valitsus püüab oluliste asjadega tegelemise asemel lihtsalt raha laiali jagada, et kindlustada oma edu järgmistel valimistel. Probleemid kuhjuvad ja me kaotame aega, mida võiksime kasutada riigi tuleviku ehitamiseks. Näidetena toob Veskimägi euro kasutusele võtmise, juriidiliste isikute tulumaksusüsteemi võimalike muudatustega tegelemise ning riikliku arengukava.

2009.

aasta 1. jaanuariks peame EL seadustega kooskõlla viima meie ettevõtete tulumaksusüsteemi, sest leppisime ELiga nii kokku 2002. aastal sõlmitud ühinemislepingus. Paar nädalat tagasi selgus, et valitsus pole teemat veel arutanudki.

Eelmisel reedel tuli välja, et peaminister Andrus Ansipil on üks plaan, rahandusministeeriumil teine. Ilmselt on taas lahenduseks otsus, et teemaga enne valimisi ei tegeleta ja ettevõtjatele võib selgus saabuda alles mõni kuu enne uue süsteemi rakendumist. Res Publica on seisukohal, et arutelu tulumaksu lahenduste osas tuleb käivitada kohe, et tagada maksukeskkonna stabiilsus ja ennustatavus. Meie ettepanek on lihtne: maksustame ettevõtete aastatulu madalalt, 5%ga, ja teenime pigem sellelt, et paljud ettevõtjad otsustavad kolida Eestisse ja deklareerida oma tulu siin.

Lisaks peame õigeks vähendada maksu eraisikutele makstavatelt dividendidelt, alandades selle 15%-le. Nii muutuks ettevõtluse maksukoormus kokkuvõttes minimaalselt ja Eesti oleks ettevõtluskeskkonnana veelgi atraktiivsem. Me ei toeta peaministri mõistusevastast plaani, mille kohaselt ei maksustataks ettevõtete Eestis teenitud tulu, mis viiakse Eestist väljaspool tegutsevasse emaettevõttesse. See tekitaks Eesti ja välismaiste ettevõtete ebavõrdse kohtlemise, ettevõtte tulumaksu kaotamine aga asetaks ka mujal tegutsevad Eesti ettevõtjad halba olukorda, kuna mitmed direktiivid ja maksulepingud kaotaksid neile kehtivuse.

Ka välisinvestoritele on selline lahendus vaid näiliselt atraktiivne, sest tegelikult peavad nad sellisel juhul ettevõtte tulumaksu tasuma lihtsalt oma kodumaal, kus maksumäärad ei pruugi olla sugugi soodsad. Rumal on lasta maksutulu enda asemel koguda teistel riikidel. Täpsemalt loe siit või paberväljaandest lk 19.