iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Investeerimist piiratakse Euroopaga

Investeerimist piiratakse Euroopaga

Rubriik: Äripäev

Virge Lahe ja Romet Kreek kirjutavad Äripäevas, et 2009. aastal on eraisikule väärtpaberitulu taasinvesteerimine maksuvaba vaid Euroopa Majanduspiirkonnas.

Valitsuselt heakskiidu saanud eraisikute väärtpaberitulu maksuvabastuse kava valmistas turuosalistele pettumuse keerukuse ja piiratuse tõttu. Nüüd on Riigikogu võimuses tulumaksuseaduse eelnõu paranduste tegemiseks tagasi lükata. "Väärtpaber, mis on noteeritud kolmandate riikide väärtpaberiturul, ei käi paraku investeerimiskonto alla," rääkis rahandusministeeriumi finantsturgude talituse juhataja Toomas Auväärt seaduse piiratusest.

See tähendab, et ainult Euroopa majandusruumis reguleeritud väärtpaberiturul (mille alla ei kuulu alternatiivturg) tehinguid tehes saab eraisik taotleda tulumaksuvabastust, kui see on ühe kindla investeerimiskonto kaudu edasi investeeritud. "Peamised takistused on seotud sellega, et nende riikidega ei pruugi olla maksualaseid koostööleppeid. Maksuametil on keeruline suhelda kolmandate riikide samalaadsete organitega, sest printsiibid on erinevad," selgitas Auväärt tulumaksuvabalt tehtavate investeerimispiirangute tagamaid. "Sihtgrupp, keda see seadus kõige enam puudutab, on ikkagi keskmine investor, kes teeb aastas kuni kümme tehingut ja kellel investeerimine ei ole peamine tegevusala," kommenteeris rahandusministeeriumi otseste maksude talituse peaspetsialist Margus Täht investeerimisobjektide ringi kitsust.

"Kuna usaldusväärsus on sel puhul suurem, siis on ka investori jaoks vähem riske. Tavalisel investoril ei ole kindlasti nii palju teadmisi kui professionaalsetel investoritel." Täht ütles, et investeerimiselt saadud tulu maksuvabastuse taotluse õigsust kontrollib maksuhaldur. Ta teeb seda investeerimiskontol, kuhu raha tuleb 10 päeva jooksul kanda, seetõttu on võimalik lihtsamalt raha liikumist jälgida. Auväärt nimetas investeerimiskontot musta kasti süsteemiks, mis tähendab, et raha ei tohi olla vähem, kui on sisse pandud, kui ei taheta tulumaksu maksta.

Kui oled aasta lõpus rohkem raha välja võtnud, siis tuleb seda ka deklareerida Maksu- ja Tolliametile ja selle pealt tulumaksu maksta. Loe täpsemalt: http://www.aripaev.ee/3802/rt_ly_380201.html Loe ka: Silvia Kruusmaa, Kaisa Tahlfeld ja Anne Oja. „Hoiuseintressid saavad maksu aastal 2009“: http://www.aripaev.ee/3802/uud_uudidx_380209.html Loe ka: „EML: Avalikustati tulumaksuseaduse muutmise seaduste eelnõud

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus