Vaadates rahandusministeeriumi uut prognoosi tekib mul tunne, et me ravime haiget, aga diagnoos on vale, kirjutab Indrek Neivelt.
Eelmisel aastal lubati meile maksutõuse, et "rahandus korda teha". Nüüdseks on selgunud, et rahandust korda ei saadud. Pigem vastupidi. Ja jälle tõstetakse käibemaksu. Miks peaks seekord teisiti minema? Kas meie diagnoos on õige?
Nimelt on meil viimastel aastatel kasvanud plahvatuslikult eelarve kulud. Koroonaeelse ajaga (2023 vs 2019) võrreldes on riigi kulud kasvanud 50 protsenti ja tulud 38 protsenti. Majanduse nominaalkasv on olnud 34 protsenti. See on väga korralik kasv, aga inflatsioon on sellest suure tüki ära hammustanud.
Meil on praktiliselt kolmkümmend aastat olnud olukord, kus majanduse nominaalne kasv – ehk lihtsustatult ka eelarve kasv – on olnud suurem kui inflatsioon. Sellest tulenevalt on meil ka suur osa eelarve kuludest olnud indekseeritud inflatsiooniga. See on olnud justkui minimaalne, mille võrra saaksid kasvada kulud, riigitöötajate palgad ja samuti pensionid.
Loe lähemalt:https://www.err.ee/1609436798/indrek-neivelt-koige-tahtsam-oleks-valtida-inflatsiooni-kiirendamist