iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Haldur tagab võrdse maksustamise

Haldur tagab võrdse maksustamise

Rubriik: Postimees

Enriko Aav, Maksu- ja Tolliameti peadirektor, kirjutab Postimehes majandusliku tõlgendamise meetodist ning selle rakendamisest maksuhalduri poolt.

Majandusliku tõlgendamise reegel on üks kesksemaid põhimõtteid maksuõiguses. Lahti seletatuna: maksukohustus ei sõltu sellest, kuidas on maksustatavad tehingud või toimingud juriidiliselt vormistatud, vaid sellest, mis on nende tegelik majanduslik sisu. Viimasel ajal on avalikkuses arutluse all olnud, kuidas rakendab maksuhaldur majandusliku tõlgendamise põhimõtet. Teemakäsitlusel on opereeritud selliste määratlustega nagu «riigi omavoli», «hirmuõhkkonna tekitamine», «õiguskindluse puudumine».

Lähtuda sisust Paljudes hinnangutes kiputakse kas tahtlikult või kogemata mööda vaatama asjade tegelikust sisust. Selleks et kaitsta ja luua ausat konkurentsikeskkonda ning kindlustada ühiskonnas üldine positiivne hoiak maksude maksmise suhtes, on maksuhalduri esmatähtis ülesanne tagada võrdne maksustamine. Eelkirjeldatud viisil maksustamise võimalikkust Eesti Vabariigis ei saa pidada üllatuslikuks või ootamatuks. Riigikohus on juba alates 1999.

aastast selgesõnaliselt välistanud maksumaksjate omavaheliste kokkulepete mõju maksukohustusele ning seega lugenud maksuseaduste rakendamisel oluliseks tehingu tegelikku sisu. Viimati on Riigikohus majandusliku põhimõtte abil ühetaolise maksustamise tagamise kinnitanud 2007. aasta jaanuaris. Seega eksitavad ja hirmutavad maksuhalduri kriitikud alusetult avalikkust, kui räägivad maksuhalduri omavolist maksude määramisel.

Tegelikuks põhjuseks selliste kriitiliste seisukohtade levitamisel võib olla hoopis turunduslik soov luua nõudlus oma teenuse järele. Loe täpsemalt: http://www.postimees.ee/280307/esileht/arvamus/252268.php

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksumaksja koolitused:
Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024

Raamatupidamise aastaaruanne majanduslanguse ajal: kuidas kajastada raamatupidamiskohustuslase “head” või “halba” finantsseisundit, millistele asjaoludele peaks pöörama rohkem tähelepanu. Räägime ka raamatupidaja vastutusest.

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027, nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Registreeri / loe lähemalt
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus