Tulemas koolitus: 05.10.2023 - Tallinn – Sügiskonverents 2023 Registreeri / loe lähemalt

Fondinädal: kolmas sammas annab palju vabadust

Fondinädal: kolmas sammas annab palju vabadust

Rubriik: Postimees

Katrin Kalberg, Eesti Väärtpaberikeskuse spetsialist, kirjutab Postimehes, et Eesti pensionisüsteem toetub kolmele sambale, neist igaühel eraldi on oluline osa meie tulevase pensioni moodustumisel. Vaatame lähemalt III sammast ning pensionifonde.

Erinevalt kohustuslikust kogumispensionist ehk II sambast on lisa kogumispension ehk III sammas vabatahtlik. See tähendab, et liituja saab sõlmida lepingu, millal ise soovib, ja see jõustub määratud tingimustel ja kuupäeval. Sõlmitud lepingut saab ka igal ajal lõpetada, samuti on võimalik makseid peatada.

Ainus piirang keelab osakute lunastamise enne kahe aasta möödumist nende omandamisest. Seega peab makstud raha seisma fondis vähemalt kaks aastat. Makse suuruse määrab liituja ise. See võib olla ühekordne või perioodiline, vastavalt lepingule ja inimese soovile.

Sissemaksetele kehtib tulumaksusoodustus – tänavu saab III sambasse tehtud maksetelt tagasi 22% (kui summa ei ületa 15% inimese brutosissetulekust). Kuigi lepingut saab lõpetada igal ajal, rakenduvad maksusoodustused väljamaksetele III samba puhul alates liituja 55 eluaastast tingimusel, et fondile tagasimüüdavad osakud on olnud inimesel vähemat viis aastat. Maksusoodustusena on tulumaksumäär fondist saadavatelt väljamaksetelt 10%. Sellele viie aasta tingimusele kehtib kahel juhul erand – kui fondiosakud on ostetud enne 1.

maid 2002 või enne 1. maid 2004. Loe täpsemalt: http://www.postimees.ee/031207/esileht/majandus/299206.php