23.03.06 Postimehes annab Hindrek Riikoja ülevaate sellest, millised ideed on poliitikutel seoses juriidiliste isikute tulumaksusüsteemi muutmise vajadusega. Kuna praegune süsteem on Euroopa Komisjoni arvates ema-tütarühingu direktiiviga vastuolus ning 2009. aastaks tuleks uus süsteem välja töötada, ongi poliitikud asunud tulumaksu kallal pead murdma.
Poliitikud toetavad kõige enam firmadele ühtse, näiteks kümneprotsendise ettevõtte tulumaksu kehtestamist, mille riik kasseeriks sisse juba kasumi tekkimisel, enne kui dividendid välja makstakse.Kui praegu võtab riik ettevõtte kasumist maksud maha alles dividendide väljamaksmisel ning investeeritud kasumilt ei tule üldse tulumaksu tasuda, siis 2009. aastaks see kord muutub.
Selle põhjuseks on ELi direktiivid, mis välistavad näiteks tütarettevõttelt emafirmale makstud kasumiosa tulumaksustamise.Poliitikute seas on spekuleeritud kahe võimaliku lahendusega – esimesel juhul kehtestataks ettevõtteile ühtne, suhteliselt väike maks, mis tuleb aga vastupidiselt praegusele korrale maksta kohe kasumi tekkides, mitte alles dividendide väljamaksmisel. Teine tee oleks vabastada tulumaksust see dividendiosa, mis makstakse välja emafirmale.Eestis leiab kõige rohkem toetajaid esimene variant. Sellist süsteemi toetavad ka nii praegune rahandusminister, rahvaliitlane Aivar Sõerd kui ka eelmine minister, Res Publica esimees Taavi Veskimägi.Sõerdi sõnul peab rahandusministeerium plaani välja töötama alles oktoobriks, kuid oma ettepanekuga tullakse välja juba lähiajal. Tema hinnangul peaks ühtseks maksumääraks olema kümme protsenti.
«Maksumäär peab olema Euroopas konkurentsivõimeline, mis meelitaks firmasid Eestis registreerima,» rääkis ta.Veskimägi on avalikult propageerinud samasugust süsteemi, kuid tema hinnangul võiks maksumäär olla viis protsenti.Täpsemalt loe siit.Ema-tütarühingu direktiivi vt siit.