iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

FIE ei saa ärinimeks kasutada muud kui omaenda nime

FIE ei saa ärinimeks kasutada muud kui omaenda nime

Rubriik: Äripäev

Ettevõtluskonsultant Olavi Kärsna kirjutab Äripäevas, et Äriregistris registreerimine annab FIEle küll ärinime, ei tekita aga temanimelist äriühingut.

Äriühingul (osaühing, aktsiaselts jne) saab olla ainult ärinimi, sest kodanikunime taolisel juriidilisel moodustisel pole. Äriseadustik näeb ka FIEdele ette ärinime registreerimise võimaluse, aga kui sellesse lähemalt süveneda, läheb asi väga segaseks. Ärinimi on ettevõtja äriregistrisse kantud nimi. FIE ärinimes peab reeglina sisalduma tema ees- ja perekonnanimi ning selle ette või taha võib siis mõned sõnad lisada: näiteks jurist Ants Malakas.

Erand on tehtud talupidajatele: nemad võivad ärinimena kasutada ainult talu nime ilma sellele oma kodanikunime lisamata. Maksu- ja tolliametis FIEna registreeritud inimene võib tegutseda ainult oma ees- ja perekonnanime all. Nime all tegutsemine tähendab praktiliselt seda, mida kirjutatakse ametlikele dokumentidele ning mida kasutatakse seadustes nõutud juhtudel kauplemiskoha ja kauba tähistamiseks. Visiitkaardile võib aga nime juurde vabalt kirjutada oma tegevusala sellisel moel, nagu vajalikuks peetakse: jurist, torulukksepp, graafik jms.

Füüsilisest isikust ettevõtja ärinimes ei pea sisalduma täheühendit FIE. Äriühingutel on nime juures OÜ või AS sellepärast, et neid on olemas mitut liiki ning nimi peab näitama, millega tegemist on. FIEsid on aga olemas ainult üht liiki: inimesed. Kui talu haldab FIE, ei pea ta talu nimele midagi lisama, kui aga osaühing tahab kasutada oma ärinimes talu nime, siis peab sellele olema kindlasti lisatud OÜ: näiteks OÜ Munalaskme talu.

Suurt segadust tekitab siin äriseadustiku sõnakasutus: ärinimi ehk firma on äriregistrisse kantud nimi. Tavalises kõnepruugis on firma aga äriühingute üldnimetus ja aktsiaseltside/osaühingute puhul on see omal kohal: üks registreering, üks ärinimi ehk firma. FIEdel registreeritakse äriregistris aga mitte inimene ise, vaid tema ettevõte, ja seega saab ühel FIEl olla äriregistris mitu erinevat ärinime ehk firmat. Niipidi vaadates ei sobi ärinimesse FIEt kirjutadagi, sest registreeritakse ju ettevõte, ja FIE kui inimesest ettevõtja ei ole mitte samane oma ettevõttega, vaid on ettevõtte omanik.

Loe täpsemalt: http://www.aripaev.ee/3382/rubr_artiklid_338205.html

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus