iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Euroopa Kohtu käibemaksulahend C-277/05

Euroopa Kohtu käibemaksulahend C-277/05

Rubriik: EML

18. juulil 2007. a tegi Euroopa Kohus (European Court of Justice) olulise lahendi käibemaksuvaidluses. Prantsusmaa maksuhaldur oli määranud käibemaksu kohalikule SPA-le nimega Société thermale d’Eugénie-les-Bains broneerimistasude eest, mis SPA oli kogunud, kui kliendid ei kasutanud broneeringut (st taganesid lepingust).

Kui klient taganes lepingust, jäi broneerimistasu SPAle kulude katteks, kui SPA ise mingil põhjusel ei taganud kliendile broneeritud majutust jms, tuli tal kliendile tagastada kahekordne broneeringu summa. Maksuhaldur leidis, et äriühing on selles situatsioonis tegelikult ikkagi jõudnud omalt poolt teenust osutada (kasvõi kliendifaili koostamise ja majutuse broneerimise näol), mistõttu tuleks asuda seisukohale et teenust on osutatud ja ka vastav maksustatav käive tekkinud.

Huvitaval kombel jagas sama seisukohta ka kohtujurist (Advocate General), kelle arvamusest Euroopa Kohus otsuse tegemisel enamjaolt lähtub. Ootamatult aga oli kohus sel korral hoopis vastupidisel seisukohal. Võiks isegi väita, et kohus oli seisukohal, mis toetab varasemaid sarnaseid lahendeid ja on täiesti kooskõlas käibemaksustamise üldprintsiipidega.

Kohus analüüsis, millal saab kliendi poolt makstud raha lugeda tasuks teenuse eest. Broneerimisteenuse eest makstava tasuga on tegu, kui osutatava teenuse ja makstava tasu vahel on otsene seos. Kohtu seisukoht oli, et selle juhtumi puhul seos puudub. Pigem on klientidelt saadud raha SPA jaoks kompensatsioon tekkinud kahju hüvitamiseks.

Sellise kompensatsiooni maksmine on hotellinduses laialt praktiseeritav ja ei kujuta endast teenuse eest makstavat tasu, mistõttu ei kuulu ka maksutatava väärtuse hulka käibemaksuseaduse tähenduses. Lahendi inglisekeelse tekstiga saab tutvuda siin.

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksumaksja koolitused:
Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024

Raamatupidamise aastaaruanne majanduslanguse ajal: kuidas kajastada raamatupidamiskohustuslase “head” või “halba” finantsseisundit, millistele asjaoludele peaks pöörama rohkem tähelepanu. Räägime ka raamatupidaja vastutusest.

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027, nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Registreeri / loe lähemalt
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus