iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Eluaseme müügitulu maksustamise reegleid tuleb muuta

Eluaseme müügitulu maksustamise reegleid tuleb muuta

Rubriik: EML

Maksu- ja Tolliamet teatas, et asub kontrollima füüsilisi isikuid, kes on jätnud deklareerimata tulu kinnisvara müügist ja vahendusest.

EML toetab seda aktsiooni. Tulumaksust on vabastatud vaid elukohana kasutatud kinnisvara müük. Spekulatsiooni eesmärgil toimunud edasimüügist saadud tulu tuleb maksustada täies ulatuses. Samuti peaks maksuhaldur rohkem tähelepanu pöörama kinnisvara üürileandmisest saadud tulude kontrollimisele.

EML tuletab samas meelde vajadust muuta ja täpsustada tulumaksuseaduse sätteid, mis reguleerivad elamu ja korteri müügist saadud tulu maksustamist. Tulumaksuseaduse § 15 lg 5 p 1 kohaselt ei maksustata tulumaksuga kinnisasja võõrandamisest saadud kasu, kui kinnisasja oluliseks osaks või korteriomandi või -hoonestusõiguse esemeks on eluruum, mida maksumaksja kuni võõrandamiseni kasutas oma alalise või peamise elukohana. Seaduse praegune sõnastus on liiga jäik ega vasta tegelikule elule. Seaduse mõte on vabastada tulumaksust isiklikuks tarbeks soetatud kinnisvara müügist saadud tulu.

Seaduse kohaselt ei kehti maksuvabastus näiteks siis, kui elamut või korterit ei kasutanud elamiseks mitte selle omanik, vaid tema sugulane või pereliige. Samuti ei laiene maksuvabastus mitteeluruumidele, näiteks garaažiboksidele. Seadus peaks olema paindlikum ka eluaseme kasutuse tingimuste osas. Näiteks kui inimene soetab endale uue eluaseme ja annab tühjaks jäänud korteri enne mahamüümist lühikeseks ajaks üürile, ei ole põhjust korteri müügist saadud tulu täies ulatuses maksustada.

Samuti tuleks maksuvabastust laiendada mitteresidentidele. Näiteks kui Eesti elanik asub elama Soome ja müüb Eestis tühjaks jäänud eluruumi maha, ei rakendata temale tulumaksuvabastust, sest ta ei ole enam Eesti resident. EML arvates takistab taoline diskrimineerimine tööjõu vaba liikumist ja on vastuolus Euroopa Liidu õigusega.

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus