iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Elektri hinna kolm muutust

Elektri hinna kolm muutust

Rubriik: Äripäev

Märt Ots, Energiaturu Inspektsiooni peadirektor, kirjutab Äripäevas, et septembri alguses üllatas Eesti Energia avalikkust uudisega, et 1. märtsist tuleb elektri eest ligi veerand rohkem maksta. Avalikkusele saadetud infost ja leheartiklitest on välja loetud ka seda, et lähema poole aasta sees ei juhtu midagi.

See, et energiaturu inspektsioon (ETI) hinna kooskõlastab, pole veel kogu tõde. Endise EE nõukogu liikme Janno Reiljani kurvastuseks pole tõde ka see, et "ETI saab "ülalt" peagi teada elektri õige poliitilise hinna." Elektri hind koosneb kolmest osast: tootmine, elektri jaotamine (võrguteenus) ja maksud.

Ja ka elektri hinnale lisandub 18% käibemaksu. 1. maist kehtib elektrituruseadusega kehtestatud uus maks - toetus taastuvatest energiaallikatest, nt tuulikute abil või turbast toodetud elektrile. Sedagi maksu peavad maksma kõik elektritarbijad.

Maksu suurus sõltub sellest, kui palju Eestis taastuvatest energiaallikatest elektrit toodetakse. Tänavu maksab tarbija toetust 2,18 senti/kWh eest (käibemaksuta). Tuleva aasta summa selgub 1. jaanuariks.

ETI hinnangul lisandub siis kilovatt-tunni hinnale eeldatavalt 1,5 senti. Viie aasta pärast 9 senti. 1. jaanuaril 2008 rakendub veel ka elektriaktsiis 5 senti/ kWh.

Aktsiisi otsene eesmärk on tarbimise maksustamine, kaudne energia säästmise soodustamine. Kolmas hinnakomponent on elektri enda hind. Siin taotleb EE olulist hinnatõusu - 41,83 sendilt 52,44-le. Tegu on tuntava hinnatõusuga, kus elektri tootmise komponendi hinnatõus oleks üle 25%.

Just see osa taotlustest on leidnud laia vastukaja. Selge, et Narva Elektrijaamade kulude analüüs pole lihtsam kui võrguteenuse hinna oma. Eeldatavalt kulub ka selle läbivaatamiseks kuus kuud, lisaks tuleb kolm kuud hinnatõusust ette teatada. Seega reaalselt ei saa uus tootmise hind kehtima hakata enne 1.

juunit 2008. Olulisima hinnataotluse osa - soovi tõsta põlevkivi hinda 133-lt 153 kroonini tonn - esitas Eesti Põlevkivi ETI-le juba juunis. Miks tootmisega seotud hinnataotlusi koos ei esitatud, ei tea, kuid avalikkusele võib see segadust tekitada. 1.

jaanuaril tõuseb elektri hind maksude tõttu 6,5 senti, lõpptarbijale lisandub veel käibemaks. Hiljemalt detsembriks on selge, kas ja mil määral tõuseb märtsist võrguteenuse hind ja milline tuleb põlevkivi hind. Tootmise hind tervikuna ei tõuse eeldatavalt enne 1. juunit.

Seega hind muutub 2008. aastal kolm korda. Loe täpsemalt: http://www.aripaev.ee/3720/arv_kolumn_uus_372001.html

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksumaksja koolitused:
Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024

Raamatupidamise aastaaruanne majanduslanguse ajal: kuidas kajastada raamatupidamiskohustuslase “head” või “halba” finantsseisundit, millistele asjaoludele peaks pöörama rohkem tähelepanu. Räägime ka raamatupidaja vastutusest.

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027, nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Registreeri / loe lähemalt
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus