iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Eesti pere asub võitlusse Soome automaksuga

Eesti pere asub võitlusse Soome automaksuga

Rubriik: Postimees

31. märtsi 2006 a Postimehes kirjutab Ingvar Bärenklau, et Kokkolas elav Eesti perekond vaidlustas Helsingi halduskohtus Soome tolli otsuse konfiskeerida neilt kuni automaksu tasumiseni Eestist liisitud ja siinses autoregistris arvel olev sõiduauto.

Mullu suvel liisis Eesti kodanik Merike Paulus, kes elab ja töötab koos abikaasaga Kesk-Soomes Kokkolas Eestis Hansa Liisingu abil auto, et seda kasutada Soomes töösõitudeks ja kodumaal käimiseks. Kuna auto omanikuks on Eestis asuv liisingufirma, registreeriti sõiduk Eesti autoregistris.Rõõmu avarama liikumisvõimaluse üle jätkus Paulustel selle aasta veebruari lõpuni, mil tema koju ilmus Soome tollitöötaja nõudmisega võtta auto arvele Soomes ja tasuda sellelt 10 000-eurone maks. Kui Paulus sellest keeldus, saabus tema koduõuele tolli treiler, mis viis auto aresti.Tolliteenistus põhjendas seda range automaksuseadusega, mille kohaselt ei tohi Soome elanikud kasutada autoregistris arvele võtmata sõidukeid.

Riiki toodud autode pealt tuleb tasuda maks, mis uute autode puhul ulatub 28 protsendini turuhinnast pluss käibemaks.Soome automaksud on maailmas ühed kõrgemad ja seadused täis tingimusi, mis võivad selle kergitada isegi auto hinnast suuremaks. Ajuti teravaks kiskuv debatt automaksude üle on Soomes kestnud aastaid.Mitmed õigusasjatundjad on juhtinud tähelepanu, et Soome automaksuseadus on vastuolus Euroopa õigusega.Paulused kavatsevad kohtuvaidluses Soome bürokraatiaga tugineda Euroopa Ühenduste Kohtu lahendile, mis käsitleb nn Van Lenti juhtumit.1999. aastal sai Belgia kodanik Hans Van Lent süüdistuse seaduserikkumises, kui Belgia politsei tabas ta juhtimas naaberriigis Luksemburgis registreeritud autot. Sarnaselt Soomega nõuab Belgia, et riigi elanike sõidukid oleks riigi autoregistris, et koguda automaksu.

Van Lent sõitis autoga, mille oli talle liisinud Luksemburgi tööandja.Asi jõudis Euroopa Kohtusse, mis leidis, et seadus on vastuolus tööjõu vaba liikumise põhimõttega – kuigi iga riik võib ise makse kehtestada, ei tohi ta seada lisakoormisi töölkäimiseks kasutatavate sõidukitele.Soome automaks • Soome seadused nõuavad, et riiki toodud autolt tuleb enne registreerimist tasuda automaks.• Automaksu kohustuse alla kuuluvad sõidukid, mille tühimass on alla 1875 kilogrammi.• Registreerimata autosid tohib kasutada tolliameti eriloal ja autoregistrikeskuse väljastatud tunnistuse alusel.Täpsemalt saab lugeda http://www.postimees.ee/310306/esileht/196668.php või 31. märtsi Postimehest lk 9.

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus