iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Eelnõu teeb kahjumist tulu

Eelnõu teeb kahjumist tulu

Rubriik: Äripäev

Andres Root, KPMG Balticsi partner, kirjutab Äripäevas, et hiljaaegu läbisid riigikogus esimese lugemise kaks tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu, mis on majandusüldsuses kutsunud seni esile üllatavalt tagasihoidlikku vastukaja.

Eelnõude üle võib diskuteerida tervest reast aspektidest vaadatuna. Kuna aga residendist äriühingute tulumaksuga maksustamise üks spetsiifiline põhimõte võib viia absurdsete tagajärgedeni ning kahtlemata hakkab mõjutama ettevõtete oste-müüke (äriühendusi), tunnen enesel moraalset kohustust mitte vaiki olla. Eelnõus tahetakse muuta TuMS § 54 lg 1 muu hulgas järgmiselt: residendist äriühingu maksustatavale kasumile lisatakse äriühingu likvideerimisel maksustamisperioodil makstud likvideerimisjaotiste summa osa, mis ületab äriühingu omakapitali tehtud rahalisi ja mitterahalisi sissemakseid. Oletame, et ettevõttel A on tütarettevõte B aktsiakapitaliga 400 000.

B on tegutsenud 5 aastat, teeninud korralikku kasumit, kuid dividende pole maksnud. Ega maksagi. Dividendide väljavõtmise ja neilt tulumaksu maksmise asemel otsustab emaettevõte tütre likvideerida, mille puhul praeguse regulatsiooni kohaselt saaks raha kätte maksuvabalt, kui saaja on residendist äriühing (teatud juhtudel on võimalik Eestis maksustamist vältida ka mitteresidentide puhul). Sisuliselt on dividendide maksmise ja likvideerimisjaotiste puhul tegu majanduslikus mõttes üsnagi sarnaste sammudega - raha liigutamisega tütrest emasse, ainult et praegu on maksutagajärjed erinevad.

Järelikult... Seadust tuleb muuta? Paraku ei ole ettevõtete vahelised seosed staatilised, vaid ettevõtteid müüakse-ostetakse päris sageli. Oletame nüüd, et A otsustas müüa B äriühingule X.

Ostuhind kujuneb teatavasti tulevastele rahavoogudele antud hinnangute alusel. X oli nõus B eest maksma 100 000 000 krooni ning A teenis maksuvabalt väga kopsaka kasumi. Loe täpsemalt: http://www.aripaev.ee/3880/arv_kolumn_uus_388001.html Tutvu seadusemuudatusega: „Tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu (181 SE, „dividendi eelnõu“)“ Tutvu seadusemuudatusega: „Tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu (180 SE, „investeerimiskonto“)

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus