iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Detsembri MaksuMaksja hirmutab maailmalõpuga

Detsembri MaksuMaksja hirmutab maailmalõpuga

Rubriik: EML

Ajakirja MaksuMaksja lugejad on harjunud naljanurgaga ajakirja lõpus. Seekord oleme teinud erandi ning paigutatud väikese paroodianumbri veidi esinduslikumale pinnale. Põhjust selleks on andnud viimase aja sündmused ja uudised, mis võivad paadunud pessimisti viia musta masendusse. Hüperinflatsioon, kinnisvarakrahh, devalveerimispaanika ja usalduskriis on vaid mõned märksõnad.

Saabuv 2008. aasta tundub paljude jaoks kujunevat tõeliseks õuduste aastaks nii majandus- kui poliitikaelus. EML juhatuse esimees ja MaksuMaksja vastutav väljaandja Lasse Lehis võttis omale julguse "pealiinist" veidi kõrvale kalduda ning mustade kaanepiltide varjust päikesekiirt otsida.

Krooni devalveerimise spekulatsioonidega on loodetavasti seekord asjad ühel pool, kuid mõned küsimused on siiski siiani vastuseta. Paljud nendest, kes parastasid lihtsameelseid, kes tõttasid ühel nädalavahetusel oma viimaseid krooniräbalaid eurodeks vahetama, ei pane ise ehk tähelegi, et nad ise ostavad samuti iga kuu eurosid selleks, et maksta pangale tagasi eluasemelaenu.

Panga jaoks maandab eurolaen eelkõige devalveerimisriski, kuid lisaks annab ka väikese "kommiraha" kursivahe arvelt. Maksumaksjate liit pöördus Finantsinspektsiooni poole palvega nõuda pankadelt Eesti raha austamist ja lõpetada laenuvõtjate koorimine. Mis edasi sai, võite lugeda juba ajakirja veergudelt. Jätkame EML kirjavahetuse ja teabenõuete avaldamist ning kommenteerimist.

Seekord uurime, kuidas suhtub Maksu- ja Tolliamet nendesse maksumaksjatesse, kes on unustanud kinnisvaratehingu vabatahtlikust käibemaksuga maksustamisest maksuhaldurit õigel ajal korrektselt teavitada. Samuti on teemaks Rahandusministeeriumi üsna erinev töötempo maksuküsimuste lahendamisel sõltuvalt sellest, kas makse on vaja tõsta või langetada. EML uuris ka, kui palju kasutatakse kalendrikuust pikemat käibemaksuperioodi. Lisatud kommentaaris julgustatakse eelkõige füüsilisest isikust ettevõtjaid rohkem "eksootilist toodet" nõutama, sest see võib maksuarvestuse palju lihtsamaks teha.

Aeg-ajalt ilmub ajakirjanduses uusi teateid järjekordsetest rahaeraldistest aprillirahutuste kahjude katteks. EML tundis huvi, kui palju on lootust kahjusid laamendajatelt sisse nõuda ja kuidas see töö edeneb. Advokaadibüroo Glimstedt Straus & Partnerid partner ja vandeadvokaat Priit Lätt analüüsib riigihangete seaduses sätestatud maksuvõla keelu rakendamisest tekkinud probleeme. Autor on seisukohal, et 2007.

aasta alguses aastal jõustunud riigihangete seaduse § 38 lg 1 p 4 on vastuolus nii põhiseaduse kui Euroopa Liidu õigusega. Autor soovitab hankekorraldajatel seadust paindlikumalt tõlgendada ning hankemenetlusest kõrvaldatud pakkujatel oma õiguste kaitseks kohtusse pöörduda. Ajakirja trükkimineku ajaks ei olnud õiguskantsler Allar Jõksi tulevik veel teada. MaksuMaksjas alustas EML vanemjurist Martin Huberg õiguskantsleri viimase aastaaruande tutvustamist ning leidis sealt üllatusena meie lugejale juba pähekulunud teema - töötervishoiu.

Tõsi küll, veidi teise nurga alt, kuid seoseid maksustamisega võib sellegipoolest luua. Kuna aruanne on paks ning õiguskantsleri tähelepanu pälvinud probleeme on olnud palju, siis on lootust, et õiguskantsleri aruande tutvustus jätkub veel mitmes ajakirjanumbris. EML jurist Hiie Marrandi tutvustab Euroopa Kohtu kohtuasja, milles vaieldakse selle üle, kas ühemehe-osaühingu ainuosanik ja ainuke palgatöötaja võib olla käibemaksuseaduse mõttes iseseisev ettevõtja. Kuigi kaasus pärineb Hollandist, oleks ka Eesti ettevõtjal sellest loost mõndagi olulist kõrva taha panna.

Seekordne uurimistöö, mille autoriks on Sander Adamson, puudutab maksuhaldurite rahvusvahelist koostööd maksuvõlgade sissenõudmisel. Selgub, et peamiseks probleemiks selles vallas on infopuudus ja teabe vähene liikumine. Autor peab võimalikuks lahenduseks ühtse andmebaasi loomist. Ajakirja MaksuMaksja annab Eesti Maksumaksjate Liit välja juba 11 aastat.

EML on 1995. aastal loodud mittetulundusühing, mis kaitseb maksumaksjate huve ja õigusi, taotleb optimaalset maksukoormust ning jälgib kogutud maksuraha efektiivset kasutamist. EML nõustab maksuõiguse küsimustes ja annab lisaks ajakirjale välja ka maksualaseid raamatuid. Liit ühendab üle 2500 liikme.

Lisateave: MaksuMaksja peatoimetaja Margit Berko, tel 626 4196EML kodulehekülg: www.maksumaksjad.ee

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus